Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Grup Scoalar Industrial"P.Istrati"-Braila
PLAN DE LECTIE
Data:5-XII-
Disciplina :Actionari pneumatice in mecatronica
Clasa : a XII-a C
Subiectul lectiei:Supape pneumatice
Unitatea de invatare : U 26.Actionari pneumatice in mecatronica
Competente specifice vizate: 26.1:Caracterizeaza echipamentele pneumatice
Valori si atitudini vizate :
Dezvoltarea gandirii critice, a spiritului de observatie
Stimularea curiozitatii imaginatiei si perseverentei, increderii in fortele proprii prin activitatile desfasurate.
Scopul lectiei Descrierea echipamentelor pneumatice si explicarea rolului functional al acestora
Obiectivele lectiei:
La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili:
O1-Sa recunoasca minim sase tipuri constructive de cilindri utilizati in actionarile pneumatice si a simbolurilor acestora din cele 9 tipuri prezentate in cartile de specialitate,fise conspect si machetele din laborator ;
O2-Sa explice modul de actionare al cailor si pozitilor si rolului functional al supapelor pneumatice ,cel putin 75% din numarul de elevi , studiind machetele din laborator,fisele de lucru si cartile de specialitate ;
O3-Sa identifice supapele pneumatice de pe standurile de lucru 1-4, dupa simbolurile studite , analizand comparativ cele studiate anterior la actionari hidraulice si indeplinind sarcinile din fisele de lucru cel putin 70% din elevii clasei.
Metodele, procedeele si mijloacele :
"metoda cubului"
organizarea clasei - pe 6 grupe de elevi
conversatie euristica
expunerea
fise de lucru
evaluare prin observare sistematica
Strategia de instruire ce va fi aplicata : euristica, investigativ-argumentativa
Tipul lectiei : de laborator -mixta
Materiale utilizate:Carti de specilitate- "Initiere in pneumoautomatica"-W Deppert,"Aparate pneumatice in actionari pneumatice automatizate",carti tehnice DeLorenzo si FESTO, fise de lucru centrate pe elev,fise conspect.
Locul de desfasurare al lectiei : laborator de hidro-pneumatica.
Profesor: ing .Veronica Roidis Titlul lectiei: Supape pneumatice
Disciplina: Actionari pneumatice in mecatronica
Tipul lectiei: predare-invatare-evaluare
Clasa a XII-a C
Data:5-XII-2007
Scopul intregii sesiuni Descrierea echipamentelor pneumatice si explicarea rolului functional al acestora |
Obiective: O1-Sa recunoasca minim sase tipuri constructive de cilindri utilizati in actionarile pneumatice si a simbolurilor acestora din cele 9 tipuri prezentate in cartile de specialitate,fise conspect si machetele din laborator ; O2-Sa explice modul de actionare al cailor si pozitilor si rolului functional al supapelor pneumatice ,cel putin 75% din numarul de elevi , studiind machetele din laborator,fisele de lucru si cartile de specialitate ; O3-Sa identifice supapele pneumatice de pe standurile de lucru 1-4, dupa simbolurile studite , analizand comparativ cele studiate anterior la actionari hidraulice si indeplinind sarcinile din fisele de lucru cel putin 70% din elevii clasei. |
Scopul predarii |
Strategia de predare |
Timp alocat |
Strategii de invatare |
Resurse |
|||
Elevi cu dominanta vizuala |
Elevi cu dominanta auditiva |
Elevi cu dominanta practica |
|||||
Moment organizatoric |
Notarea absentelor Stabilirea sarcinilor generale de lucru |
5min |
Raspund intrebarilor profesorului ; Corecteaza si completeaza raspunsurile colegilor ; Se organizeaza in grupe in functie de indicatiile profesorului |
Caietul de notite Mapa profesorului |
|||
Verificare cunostintelor dobandite anterior |
Conversatia euristica |
15min |
|||||
Dezvoltarea lucrului in echipa |
Atelier de lucru/grup cu sarcina precisa :imparte elevii in sase grupe dand fiecarei grupe sarcini precise de lucru : -gr1-supapele cu parghie si rola -gr2-supape 3/2 cu sertar -gr3- supape 5/2cu sertar -gr4- Supape3/2 pneumatica cu sertar NC -gr5- Supape pneumatica 5/2 cu sertar; -gr6-supape de presiune si supapa manuala sferica Elevii vor fi impartiti cate 3-4 astfel incat in fiecare grupa sa fie elevi cu stiluri de invatare din toate dominantele -profesorul monitorizeaza activitatea grupurilor si supravegheaza inscrierea corecta a raspunsurilor centralizate pe fetele cubulu -completeaza fisa de observatie |
50min |
-vizualizeaza cerintele sarcinei de lucru din fisele de lucru -efectueaza sarcina de lucru din fisa data carti de specialite si fise conspect -participa la discutiile legate de efectuarea sarcinii -centralizeaza rezultatele pe una din fetele cubului in functie de grupa in care este repartizat |
-citeste cerintele sarcinei de lucru -efectueaza sarcina de lucru din fisa si manual -pune intrebari legate de rezolvarea sarcinii de lucru -centralizeaza rezultatele pe una din fetele cubului in functie de grupa in care este repartizat |
-citeste cerintele sarcinei de lucru -efectueaza sarcina de lucru din fisa data -participa la discutiile legate de efectuarea sarcinii -centralizeaza rezultatele pe una din fetele cubului in functie de grupa in care este repartizat |
Fise de lucru Caiet de notite Carti de specialitate Machete de lucru Fise conspect Trusa simbolurilor magnetice flipchart |
|
Dezvoltarea de abilitati de comunicare orala |
Dezbatere (profesorul -monitorizeaza activitatea clasei) -dirijeaza dezbaterea |
20min |
-vizualizeaza rezultatele sarcinilor de lucru ale grupurilor prin liderul de grupa -pune intrebari referitoare la activitatea celorlalte grupuri |
-prezinta rezultatele grupului prin liderul de grupa -raspunde la intrebarile puse de colegi |
-schiteaza potentiale intrebari -pune intrebari referitoare la activitatea celorlalte grupuri -corecteaza greselile puse in discutie |
Caiet de notite Fise de lucru Carti de specialitate Machete de lucru Fise conspect flipchart |
|
Analiza activitatii si evaluarea elevilor pe baza fisei de observatie |
Intrebari si raspunsuri -evalueaza activitatea grupelor ; -noteaza elevii vizati |
10 min |
Stabilireea de comun acord a grupului cu cea mai eficienta activitate(indeplinirea criteriilor de performanta) -completarea fiselor de autoevaluare a activitatii |
Stabilireea de comun acord a grupului cea mai eficienta activitate (indeplinirea criteriilor de performanta) -completarea fiselor de autoevaluare a activitatii |
Stabilirea de comun acord a grupului cea mai eficienta activitate(indeplinirea criteriilor de performanta) -completarea activitatii depuse |
Caiet de notite Fisa de observatie Mapa profesorlui |
|
Gr1-Supapele cu parghie si rola
Gr-Supape 3/2 cu sertar Gr4- Supape pneumatice3/2 Gr5- Supape pneumatice5/2
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |