Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PLAN DE LECTIE
Clasa I
SCOALA:Baltareti
PROPUNATOR:Axene I.
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Cunoasterea mediului
Unitatea de invatare : A sosit toamna!
Subiectul lectiei: Pregatiri pentru iarna
OBIECTIVE DE REFERINTA:
-sa enumere caracteristici ale vietuitoarelor din mediul apropiat;
-sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea unor vietuitoare;
OBIECTIVE OPERATIONALE
-O1- sa cunoasca elemente caracteristice ale anotimpului de toamna;
-O2-sa recunoasca animale domestice si salbatice ;
-O3-sa sesizeze diferentele dintre animalele domestice si cele salbatice;
-O4-sa numeasca foloasele pe care le avem de la animale;
-O5-sa exprime verbal modul de hranire al animalelor;
-O6-sa identifice adaposturile animalelor salbatice.
STRATEGII
Resurse procedurale-conversatia, explicatia, braistorming ,ciorchine inteligente multiple,exercitiul;
Resurse materiale- prezentare Power Point,fise de lucru,jetoane ;
Resurse umane-clasa cu cei 14 elevi;
Resurse temporale-o ora de curs;
Forme de organizare-frontal, pe grupe, individual;
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
|
CONTINUTUL LECTIEI |
METODE SI PROCEDEE |
1.Moment organizatoric |
|
Se creeaza conditiile organizatorice si psihopedagogice necesare desfasurarii eficiente a lectiei . Se pregateste materialul didactic necesar. |
|
2.Captarea atentiei |
O1 |
Ghicitoare:"Frunzele pe ramuri Au ingalbenit Ploua ,ploua -ntr-una Cine a sosit" Toamna Braistorming-toamna |
conversatia, braistorming oral frontal |
3.Anuntarea titlului si a obiectivelor |
|
Elevii vor fi anuntati ca in cadrul orei de astazi vor afla cum se pregatesc animalele pentru iarna. Anunt obiectivele lectiei. |
conversatia |
4.Dirijarea invatarii |
O2 O3 O4 O5 O6 |
Prezentare Power point-animale domestice : vaca,porcul,oaia capra,calul,magarul,curcanul,iepurele, cainele, rate, gaste, pisica. Conversatie pe baza imaginilor: Cum se numeste animalul prezentat? Unde traiesc aceste animale? Cun se numesc adaposturile lor? De cine sunt ingrijite? Cu ce se hranesc? Cine le construieste adapost? Ce fel de animal sunt in acest caz? Ce foloase are omul de la ele? Se deschid manualele.Se intuieste imaginea din carte. Ce animale observati in imagine? Unde traiesc ele? Cine le hraneste? Cine le construieste adaposturi? Ce fel de animale sunt? Cum se pregateste fiecare din ele pentru iarna? Cum se numesc adaposturile lor? Prezentare Power-point -animale salbatice-recunoastere. Ciorchine structurat. Elevii au pregatite pe banci jetoane cu animale. Ii rog sa le priveasca cu atentie dupa care ei le vor lipi la tabla la categoria de animale din care acestea fac parte:domestice sau salbatice. Inteligente multiple: Elevii vor fi impartiti in 3 grupe: Grupa cocosilor-vor canta un cantecel in care sa se regaseasca un animal; Grupa puisorilor-fisa ,Anexa 1 Grupa iezisorilor-puzzel "Capra"-Anexa 2 Fiecare elev va purta ecuson cu imaginea denumirii grupei. |
conversatia explicatia frontal ciorchinele frontal inteligente multiple pe grupe |
5.Asigurarea retentiei |
|
Elevii vor avea de lucrat fisa nr.3-Anexa 3 |
exercitiul individual |
6.Activitati de incheiere |
|
Voi face aprecieri asupra lectiei si voi nota elevii care s-au evidentiat |
conversatia |
Coloreaza desenul urmator astfel: 4 - galben ; - portocaliu;
- negru ; four- albastru ;
ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3
Anex nr.4
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |