Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PLAN DE LECTIE
Data
Scoala: Scoala cu clasele I-VIII Vadu Motilor
Clasa: a VII-a
Obiectul: Istorie universala moderna si contemporana
Tema: Sinteza recapitulativa: Al Doilea Razboi Mondial
Tipul lectiei: recapitulare
Timp
Locul de desfasurare: Sala de clasa
Strategia didactica -metode: conversatia, problematizarea, explicatia, comparatia
-mijloace de invatamant: harta, interpretare de text, imagini cu secvente din razboi, atlase scolare
Obiectivul general: consolidarea si reactualizarea principalelor informatii dobandite in legatura cu Al Doilea Razboi Mondial; dezvoltarea capacitatii de comparatie si sinteza a elevilor; respingerea razboiului ca mijloc de rezolvare a problemelor dintre state, in scopul aprecierii valorilor pacii.
Obiective operationale
O Sa distinga momentele principale ale celui de Al Doilea Razboi Mondial;
O Sa utilizeze adecvat limbajul de specialitate in comunicarea cunostintelor, operand corect cu notiunile privind principalele aspecte vizate de tema de recapitulare: "razboi ciudat", "razboi fulger", planul "Barbarossa" politica revizionista, "holocaust", neutralitate;
O Sa indice cauzele care au dus la declansarea celui de Al Doilea Razboi Mondial;
O Sa identifice momentul izbucnirii celui de Al Doilea Razboi Mondial;
O Sa identifice fortele participante la cel de Al Doilea Razboi Mondial;
O Sa opereze cu date: 1 septembrie 1939; 22 iunie 1940; 22 iunie 1941; 8 mai 1945; 6 si 9 august 1945; 2 septembrie 1945;
O Sa-si consolideze cunostintele cu privire la problemele fundamentale ale celui de Al Doilea Razboi Mondial;
O Sa interpreteze texte istorice;
O Sa identifice urmarile celui de Al Doilea Razboi Mondial;
O Sa constientizeze necesitatea folosirii mijloacelor pasnice pentru rezolvarea neintelegerilor dintre state;
O Sa utilizeze adecvat instrumentele didactice (harta, textul istoric, atlasul scolar).
Cu o saptamana inainte s-a ales tema si sa stabilit planul de recapitulare:
Obiec- tivul |
Momentele lectiei si timpul acordat |
Continutul stiintific al lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Strategia didactica |
|
Momentul organizatoric (2') |
|
Pregatirea mijloacelor de invatamant Anuntarea temei |
Elevul de serviciu prezinta absentele. |
|
|
Desfasurarea activitatii (37') |
1. Cauzele celui de Al Doilea Razboi Mondial |
Aratati care au fost cauzele care au dus la izbucnirea celui de Al Doilea razboi Mondial |
Elevii vor identifica cauzele: -dorinta de expansiune a Germaniei, Italiei si Japoniei. |
-Conversatia -Harta |
|
2. Fortele partici-pante la cel de Al Doilea Razboi Mondial |
Aratati care au fost fortele participante la cel de Al Doilea razboi Mondial |
Elevii vor arata care au fost fortele participante la cel de Al Doilea razboi Mondial: -Puterile Axei si Coalitia Natiunilor Unite. |
-Conversatia |
|
|
3. Desfasurarea ce-lui de Al Doilea Razboi Mondial |
Aratati cand a inceput Al Doilea Razboi Mondial Ce intelegeti prin "razboi ciudat"? Ce intelegeti prin "razboi fulger" Cum s-a desfasurat Batalia Angliei din august-octombrie1940? Cand a fost cucerita Grecia? Cum s-a desfaturat Al Doilea Razboi Mondial in Africa de Nord? Cand au invadat germanii Iugoslavia? Aratati care a fost planul "Barbarossa" si in ce a constat el? Aratati ce s-a intamplat cu evreii in Europa nazista? Aratati cum a evoluat razboiul in Pacific si Asia? |
Elevii vor arata cand a inceput Al Doilea Razboi Mondial: -la 1 septembrie 1939 cand Germania a atacat Polonia. Elevii vor arata ce inteleg prin "razboi ciudat": -nu se desfasoara operatiuni militare pe frontul de vest (1939-mai1940). Elevii vor arata ce inteleg prin "razboi fulger": -germanii l-au declansat in vest. Se bazau pe tehnica militara foarte avansata. Vroiau cucerirea foarte rapida a unor state. Si au reusit cucerirea in aprilie 1940 a Danemarcei si Norvegiei; ocuparea in mai 1940 a Belgiei, Olandei si Luxemburgului; si invingerea rapida a Frantei, obligata sa capituleze in 22 iunie 1940. Doua treimi din teritoriul francez au fost ocupate de germani; in sud- regimul colaborationist de la Vichy. Elevii vor arata cum s-a desfasurat Batalia Angliei din august-octombrie 1940: -atacurile aviatiei germane au fost respinse de englezi. -In octombrie 1940 Grecia a fost atacata de italieni, dar nu au putut sa o cucereasca decat cu ajutorul germanilor in aprilie 1941 -In 1940 trupele italiene au fost oprite din inaintare de cele britanice: In 1941 italienii au fost ajutati de germani in luptele impotriva englezilor. In 1942 englezii au obtinut victoria de la El Alamein. In 1943 anglo-americanii ii vor alunga pe italieni si pe germani din Africa de Nord si ii vor urmarii in Italia. -germanii au invadat Iugoslavia in aprilie 1941. -La 22 iunie 1941 URSS este atacata; inaintarea germana a fost oprita in fata Moscovei si Leningradului. In toamna anului 1942 incepe contraofensiva sovietica "Batalia Stalingradului" se incheie in 2 februarie 1943 prin capitularea armatei germane. Evenimentul contribuie la distrugerea mitului invincibilitati armatei germane. Apoi in 1944-1945 sovieticii si-au eliberat teritoriul si Armata Rosie inainteaza spre Germania ocupand Romania, Ungaria, Bulgaria si in final o parte din Germania. -Evreii, slavii, tiganii consigerati "rase inferioare" li s-a aplicat un tratament inuman, sunt inghesuiti in ghetouri mizerabile. Supravietuitorii sunt deportati in cele (aproximativ) o suta de lagare naziste. Aici sunt supusi muncii fortate, torturilor si executilor. Din 1942 germanii au aplicat "solutia finala" evreilor. In total, numarul evreilor cazuti victime ale "holocaustului" se ridica la aproximativ 5 milioane. -In iulie 1941 Japonia ocupa Indochina. La 7 decembrie 1941 japonezii au atacat baza americana de la Pearl Harbour ceea ce a determinat S.U.A. sa intre in razboi. In continuare Japonia cucereste Asia de Sud-Est: Filipine, Thailanda, Birmania, Singapore, Indonezia. In Pacific, in 1942 (mai-octombrie), japonezii pierd bataliile din Marea Coralilor, insulele Midwey si Guadalcanal. |
-Conversatia -Explicatia -Atlas scolar -Conversatia -Harta -Conversatia -Harta -Atlas scolar -Conversatia -Conversatia -Conversatia -Explicatia -Harta -Atlas scolar -Conversatia -Conversatia -Harta -Atlas scolar -Conversatia -Imagini din manual -Explicatia -Conversatia -Harta -Explicatia |
|
|
|
4. Incheierea celui de Al Doilea razboi Mondial |
Sub ce forma s-a mani- festat miscarea de rezistenta antihitlerista? Prezentati evenimentele care marcheaza sfarsi-tul razboilui? Cititi D.4 si D.5, de la pagina 118, din manual si precizati care sunt opiniile amiralului Leahy si ale lui Churchill in legatura cu necesitatea folosirii bombei atomice. |
-Elevii se vor referi la specificul miscarii de partizani (Franta, Iugoslavia, etc.) -La 8 mai 1945 Germania a capitulat. Bom- bardamentele atomice de la Hiroshima si Nagasaki (6 si 9 august 1945) au dus la capitularea Japoniei (2 septembrie 1945) si incheierea razboiului. Elevii citesc D.4 si D.5 din manualul de istorie si precizeaza opiniile lui Leahy: un act inutil, si ale lui Churchill: a fost o greseala, infrangerea Japoniei era sigura inainte de caderea primei bombe. |
-Conversatia -Conversatia -Imagini cu Nagasa-ki (in timpul bombei atomice) si Hiroshi-ma (dupa lansarea bombei atomice) p.122 din manual -Problemati- zarea -Conversatia -Text - docu-ment din manual |
|
|
5. Urmarile celui de Al Doilea razboi Mondial |
Referitiva la pierderile umane ale razboiului. Identificati urmarile razboiului |
Elevii raspund : -au murit peste 50 000 000 de oameni. Milioane de oameni au murit in lagare de exterminare (Auschwitz, Dachau, Birchenau etc.) -Pentru a preintampina un nou razboi, a fost creata Organizatia Natiunilor Unite (iunie 1945); S-a prabusit sistemul colonial; Stalin si-a impus dominatia asupra Europei de rasarit; S-a intentat procesul criminalilor de razboi (Nümberg) |
-Conversatia -Conversatia -Comparatia |
|
6. Conferinta de pace de la Paris |
Referiti-va la organiza-rea postbelica a lumi. Referitiva la lucrarile Conferintei. |
-A fost hotarata de cei trei mari (Stalin, Roosevelt, Churchill) la conferintele interaliate (Teheran-1943; Ialta si Postdam-1945). -Conferinta s-a desfasurat intre 29 iulie-15 octombrie 1946); La conferinta au participat 32 de state; Jocurile le-au facut marile puteri (URSS, Marea Britanie, SUA); Puterile aliate au stabilit clauzele tratatelor de pace cu Italia, Romania, Ungaria; Bulgaria si Finlanda (semnate in 10 februarie 1947) |
-Conversatia -Explicatia |
|
|
Concluzii |
Se va trage conclu-zia ca orice razboi si, mai ales, cele de mare amploare cum a fost si Al Doilea Razboi Mondial provoaca mari dis-trugeri si omenirea este datoare sa faca eforturi pentru eli-minarea razboiului ca mijloc de rezol-vare a neintelegeri-lor dintre state. |
Cum apreciati razboiul ca mijloc de rezolvare a problemelor dintre state? Interpretati urmatorul citat: "Pacea este inainte de toate o stare de spirit. Prelungita, ea se transforma in elan al inimii. Si cand inimile incep sa vorbeasca intre ele, nu exista probleme insurmontabile". (Nicolae Titulescu) |
-Elevii vor arata caracterul distructiv al oricarui razboi. -Vor sublinia nevoia cautarii mijloacelor pasnice si in contextul relatiilor interna-tionale actuale. -Elevii vor aprecia gandirea pacifista a lui Nicolae Titulescu. |
-Conversatia -Problemati-zarea |
|
Evaluare |
Vor fi apreciati si notati elevii care au participat activ la lectie; vor fi sancti-onati cei inactivi |
-Se vor explica criterii-le notarii. |
|
|
Intocmit,
prof. Chiritescu I. Marinel
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |