| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PLAN DE LECTIE
UNITATEA DE INVATAMANT
DISCIPLINA: managementul reurselor umane
CLASA : anul III-
TEMA LECTIEI .Elementele care motiveaza personalul.
TIPUL LECTIEI : Dobandire de cunostinte;
Durata : 50 minute
OBIECTIVE GENERALE :
Sa-si formeze capacitatea de analiza si sinteza;
Sa-si formeze obisnuintele de alegere corespunzatoare a limbajului tehnic in abordarea sarcinilor de lucru;
Sa-si exprime un mod de gandire creativ, in structurarea si rezolvarea sarcinilor de lucru.
OBIECTIVE OPERATIONALE
Pana la sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:
O1. Sa inteleaga elementele care motiveaza personalul
O2. Sa identifice cele 5 nevoi cu ajutorul caruia se motiveaza peronalul
O3. Sa identifice categoriile de persoane care intra in fiecare subgrupa de nevoi
O4. Sa stie cum se solutioneaza o problema care ii priveste inspecial pe angajati
METODE DE INVATAMANT: conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul ;
MIJLOACE DE REALIZARE: manual, slide-uri, fise de lucru ;
FORME DE ORGANIZARE : activitate frontala interactiva, lucru individual ;
METODE DE EVALUARE: evaluarea sistematica a activitatii, notarea raspunsurilor , aprecieri verbale ;
BIBLIOGRAFIE MANUAL Managementul resurselor umane, , Autor: Radu Cotetiu,
SCENARIU DIDACTIC
| 
   Nr crt.  |  
   Obiective operationale  |  
   Momentele lectiei  |  
   Timp acordat  |  
   Activitate  |  
   Metode si mijloace  |  
   Tip de evaluare  | 
 |
| 
   Prof.  |  
   Elevi  | 
 ||||||
| 
    |  
    |  
   MOMENT ORGANIZATORIC  |  
   5min  |  
   Trecerea absentelor in catalog; Verificare existenta cretei, buretelui ; Verificare existentei pe bancile elevilor a caietului de clasa si a manualului de economie .  |  
   Preiau sarcinile propuse de professor  |  
   Conversatia  |  
   Orala Frontala  | 
 
| 
    |  
    |  
   CAPTAREA ATENTIEI SI TREZIREA INTERESULUI PENTRU LECTIE LECTIE  |  
   5min  |  
   Se va verifica prin sondaj tema . Daca problemele din tema nu au fost rezolvate de mai multi elevi , se vor efectua la tabla.  |  
   Raspund la intrebari  |  
   Conversatia  |  
   Orala Frontala  | 
 
| 
    |  
    |  
   PREZENTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE  |  
   2 min  |  
   Se anunta titlul lectiei:"Elementele care motiveaza personalul"si obiectivele urmarite in timpul lectiei .  |  
   Noteaza in caiet titlul lectiei si retin obiectivele urmarite.  |  
   Expunere  |  
   Orala Frontala  | 
 
| 
    |  
    |  
   REACTULIZAREA CUNOSTINTELOR DOBANDITE ANTERIOR  |  
   5min  |  
   Scurta recapitulare a cunostintelor dobandite anterior  |  
   Raspund la intrebari.  |  
   Conversatia  |  
   Orala Individuala  | 
 
| 
    |  
    O1O5 *)  |  
   PREZENTAREA NOILOR CONTINUTURI  |  
   30min  |  
   Definitia nevoilor precum si clasificarea lor  |  
   Noteaza in caiet, asculta, urmaresc expunerea. Sunt atenti si ajuta la deducerea formulelor.  |  
   Explicare, expunere/ mijloace:manual,slide-uri pentru formule  |  
   Orala Frontala  | 
 
| 
    |  
    |  
   REALIZAREA FEEDBACK-ULUI SI A PRECIZARILOR CE SE IMPUN  |  
   5min  |  
   Intreaba elevii daca exista ceva ce nu au inteles.  |  
   Raspund la intrebarile adresate sau formuleaza altele noi.  |  
   Conversatia  |  
   Orala Frontala  | 
 
| 
    |  
    |  
   FIXAREA CUNOSTINTELOR  |  
    |  
   Se va face o scurta recapitulare a cunotintelor dobandite : )Ce sunt nevoile 2. In cate feluri se clasifica  |  
   Raspund la intrebarile adresate.  |  
   Conversatia  |  
   Orala Frontala  | 
 
| 
    |  
    |  
    |  
    |  
    |  
    |  
    |  
    | 
 
| 
    |  
    |  
   STABILIREA TEMEI PENTRU ACASA  |  
   3min  |  
   Dicteaza paginiledin manual pentru rezolvarea temei.  |  
   Noteaza paginile din manual pentru tema.  |  
   Conversatia  |  
   Orala Frontala  | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre:
               | 
        
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |