| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
EDUCATIE PLASTICA
UNITATEA SCOLARA: Palatul Copiilor Cluj-Napoca, Cluj
CLASA: I
DATA : 11 ianuarie
TEMA: "Compozitie figurativa"
TIMP DE LUCRU: 2 ore
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE CADRU:
Recunoasterea tipurilor de culori, a nonculorilor si a formelor
-Cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic
-Realizarea unor compozitii
OBIECTIVE DE REFERINTA:
intelegerea si utilizarea practica a figurativului;
sa compuna suprafete cu grupele de culori cunoscute, cu nonculori si cu tonuri
sa utilizeze materialele si instrumentele de lucru, pentru a exprima liber idei si sentimente prin realizarea unei lucrari pe tema data
OBIECTIVE OPERATIONALE:
(Obiectiv 1) intelegerea si utilizarea prectica a elementelor figurative;
(Obiectiv 2) realizarea unei lucrari pe tema data;
(Obiectiv 3) familiarizarea cu folosirea elementelor de limbaj specifice artelor plastice;
(Obiectiv 4) sa evalueze obiectiv lucrarea personala si a colegilor
METODE DE REALIZARE:
- conversatie;
- observatie dirijata;
- explicatie;
- demonstratie;
MIJLOACE DE INVATAMANT:
planse,
reproduceri de arta
TIPURI DE ACTIVITATI:
frontala,
individuala,
MATERIALE BIBLIOGRAFICE:
| 
   SCENARIUL ACTIVITATII DE INVATARE  | 
 
| 
   UNITATEA DE CONTINUT  | 
  
   OBIECTIVE OPERATIONALE  | 
  
   ACTIVITATI DE INVATARE  | 
  
   RESURSE  | 
  
   EVALUARE  | 
 ||
| 
   PROFESOR  | 
  
   ELEVI  | 
  
   METODE  | 
  
   MIJLOACE DE INVATARE  | 
 |||
| 
   Pregatirea elevilor pentru lectie  | 
  
    - Obiectivul 1 - Obiectivul 3  | 
  
   - repartizarea elevilor la locurile lor, - distribuirea materialelor necesare realizarii lucrarii, - instruirea elevilor cu privire la instrumentele de lucru, - instruirea elevilor cu privire la buna desfasurere a lectiei si masurile de prevenire a accidentelor, stabilirea temei lucrarii si punerea unor probleme care urmeaza a primi raspuns pe cale experimentala, - clarificarea termenilor noi  | 
  
   - elevii se aseaza, - primesc materialele, - elaboreaza intrebari, - elaboreaza intrebari - elaboreaza probleme pe care le poate pune lucrarea si intrebari, - elaboreaza intrebari  | 
  
   - conversatie - conversatie - conversatie, - explicare - conversatie, - explicatie - conversatie, - explicatie - conversatie, - explicatie  | 
  
    - planse, - reproduceri de arta  | 
  
   -orala - orala - orala - orala - orala, - observare individuala - orala, - observatie individuala  | 
 
| 
   Dirijarea activutatii de formare de priceperi si deprinderi  | 
  
   - Obiectivul 2 - Obiectivul 2 - Obiectivul 2  | 
  
   - trebuie sa se convinga ca elevii au inteles tema, - observa modul de lucru al fiecarui elev, - face observatii pe marginea lucrarilor  | 
  
   - lucreaza - lucreaza - urmeaza indicatiile  | 
  
   - observatie - explicatie - conversatie, - observatie -conversatie, demonstratie  | 
  
   - planse, - reproduceri de arta  | 
  
   - orala - observare individuala - orala - observare individuala - orala - observare individuala  | 
 
| 
   Verificarea, Aprecieri si concluzii  | 
  
    - Obiectivul 3 - Obiectivul 4 - Obiectivul 3 - Obiectivul 4  | 
  
   - verifica lucrarile elevilor, - dirijeaza analiza lucrarilor realizate si aprecierile din partea colegilor, - face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii - roaga elevii sa stranga materialele si sa puna locul de lucru in ordine  | 
  
   - prezinta lucrarile - fac observatii pe marginea lucrarilor - strang materialele  | 
  
   - conversatie - conversatie - conversatie - conversatie  | 
  
    | 
  
   - orala - observare individuala - orala - observare individuala - orala - observare individuala - orala  | 
 
Acest document nu se poate descarca
| E posibil sa te intereseze alte documente despre:
					   | 
				
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |