Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
-Preinspectia pentru inscrierea la gradul didactic I-
CLASA : a III-a A
ARIA CURRICULARA :Om si societate
DISCIPLINA : Educatie civica
INVATATOARE :
UNITATEA DE INVATAMANT: Școala cu clasele I-VIII Batos,judetul Mures
Disciplina: EDUCATIE CIVICA
Unitatea de invatare Recapitulare si evaluare finala
Tema lectiei Persoana -calitati si defecte ;lectura suplimentara :Portretul colegei de banca
Tipul lectiei recapitulare si sistematizare
COMPETENTE GENERALE
1.Utilizarea limbajului din sfera valorilor civice pentru organizarea demersurilor de cunoastere si explicare a unor fapte si evenimente din viata reala
2.Aplicarea cunostintelor specifice educatiei civice in diferite contexte
COMPETENTE SPECIFICE
1.1. Identificarea unor termeni specifici limbajului moral-civic
2.1. Recunoasterea trasaturilor specifice omului ca persoana prin raportare la sine si la ceilalti
3.1. Cooperarea cu ceilalti pentru exemplificarea unor trasaturi morale ale persoanei
OBIECTIVE SPECIFICE:
Informative:-familiarizarea elevilor cu noi tipuri de exercitii in care pot utiliza cunostintele dobandite anterior
si cu noi situatii de invatare("Lantul trasaturilor"-joc didactic)
-consolidarea cunostintelor cu privire la propria persoana si persoanele din jur
Formative:-consolidarea priceperilor si deprinderilor de sesizare a aspectului moralozator al unui text dat
-dezvoltarea competentelor de utilizare a cunostintelor in siruatii operationale date
Educative:- educarea cunoasterii de sine ,a respectului fata de sine si de ceilalti si a responsabilitatii pentru
propriile actiuni
OBIECTIVE OPERATIONALE
A.Cognitive:
Pe parcursul lectiei si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
OC1- sa defineaca corect notiunile de persoana ,calitati si defecte ale persoanei
OC2-sa dea exemple de calitati si de defecte ale persoanei,realizand portretul unui coleg de clasa indicat
OC3-sa realizeze o lista de calitati si defecte ale propriei persoane ,dar si ale colegilor;
OC4 -sa identifice exemple de situatii din viata reala in care s-au confruntat cu situatii indicate
OC5 -sa rezolve sarcini de lucru diverse utilizand cunostintele dobandite referitor la persoana si la trasaturile acesteia
B.Psihomotorii:
OPM1- sa foileteze cu grija caietul si fisele de lucru;
OPM2-sa-si dirijeze atentia catre centrul de interes vizat de invatator;
OPM3-sa scrie corect si estetic pe caiete si pe fisa de lucru
OM4-sa audieze cconstient lectura invatatoarei »Potretul colegei de banca « de Mircea Santimbreanu
C.Afective :OA1- sa manifeste interes pentru lectura invatatoarei si continutul textului
OA2- sa colaboreze cu invatatorul in realizarea obiectivelor propuse
OA3-sa manifeste umor in audierea textului lecturat de invatatoare prin zambete si o atitudine relaxata,dar introspectiva
RESURSE:
A. Metodologice:
a.strategia didactica: inductiva,operationala,
b.metode si procedee: ~de comunicare orala/scrisa: conversatia euristica și examinatoare , lectura invatatoarei , caracterizarea ,explicatia, aprecierea verbala,
~de acțiune reala: exercitiul, caracterizarea,ciochinele,jocul didactic "Lantul trasaturilor"
c.forme de organizare: ~frontala, individuala
~dirijata de cadrul didactic, desfașurata de cadrul didactic
d.mijloace didactice: ~care cuprind mesaj didactic: fise de lucru, ,manual, caiete, lectura suplimentara
»Potretul colegei de banca « de Mircea Santimbreanu
~tabla,creta
e.stategii de evaluare: ~forme: evaluare formativa,evaluare sumativa
~metode de evaluare: conversatia de verificare,observarea sistematica,autoevaluarea ,aprecieri verbale ,aplauze, fisa de caracterizare(critica si autocritica)
B.Temporale: ~ durata lecției: 45+5 minute
C.Umane -colectiv : ~ 19 elevi, cadrul didactic
D.Bibliografice
1.Oficiale:
Educatie civica,clasa a III-a,Dumitru Radu si Gherghina Andrei,Editura ARAMIS ,Bucuresti, 2005
-programa pentru disciplina EDUCATIE CIVICA, clasele III-IV
2.Pedagogice si Metodico-didactice
-curs de formare continua a invatatorilor si dirigintilor vizand Consilierea si orientarea scolara
3.Alte resurse bibliografice:
www.didactic.ro
MEDIUL DE INSTRUIRE : ~ organizat in instituție școlara
~ sala de clasa
DEMERSUL DIDACTIC:
Nr crt |
Momentul lectiei (Unitati de continut) |
Ob Oper. |
Continutul informational si activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
Resurse |
Evaluare |
|||||||||||||||||
b |
c |
d |
B |
||||||||||||||||||||
1 |
Moment organizatoric |
|
Ordonarea materialelor, stabilirea ordinii, pentru buna desfasurare a lectiei. |
Elevii pregatesc toate materialele cerute de invatatoare |
|
|
|
5 min |
Observarea sistematica |
||||||||||||||
2 |
Enuntul temei si al obiectivelor |
|
Astazi vom discuta despre o tema importanta in clasa noastra .Ma refer la situatiile in care cu foarte mare usurinta spunem unei persoane din jurul nostru ca este intr-un fel sau in altul,cu alte cuvinte ii acordam o serie de adjective sau insusiri.Vom vedea in cele ce urmeaza ce inseamna acest lucru pentru persoanele din jurul nostru ,daca este potrivit sau nepotrivit sa continuam cu acest comportament. |
Elevii intuiesc ca este vorba despre ei Copiii asculta cu inters. .da .e adevarat. |
|
|
|
1 min |
Observarea sistematica |
||||||||||||||
3 |
Captarea atentiei |
|
Pentru a vedea ce se poate intampla cand aruncam cuvintele cu prea multa usurinta am sa va recomand sa ascultati lectura »Potretul colegei de banca « de Mircea Santimbreanu. |
Copiii sunt curiosi sa vada despre ce este vorba si asculta cu atentie |
|
|
|
1 min |
Observarea sistematica autoevaluarea |
||||||||||||||
4 |
Dirijarea invatarii -recapitularea -sistematizarea |
|
Invatatoarea le citeste lectura suplimentara amintita cu intonatia si expresivitatea necesara facand din cand in cand pauze pentru explicatii. In incheiere se solicita elevilor sa faca o mica introspectie si sa aprecieze daca se regasesc si ei intr-o oarecare masura in continutul lecturii sau in pielea personajelor. Invatatoarea intreaba daca acest continut se aseamana sau se potriveste cu o lectie ,sau mai multe invatate in acest an scolar la educatie civica. In continuare elevii sunt provocati la o scurta recapitulare si sistematizare la tabla a cunstintelor despre persoana prin intermediul metodei ciorchinelui .Sunt impartiti in 2 grupe si vor lucra astfel: GRUPA 1GRUPA 2 Calitatile persoanei Defectele persoanei In partea a doua a invatarii copiilor li se propune o analiza a propriei persoane cu notarea pe caietul de clasa a unor calitati si defecte.Pentru a putea stii cum ne privesc ceilalti invatatoarea propune elevilor jocul didactic :" Lantul trasaturilor" " Fiecare elev primeste o fisa pe care exista 2 coloane : CALITATI DEFECTE Isi vor scrie numele pe fisa dupa care jocul incepe : Intr-o ordine clar stabilita dinainte fisele sunt indoite si se schimba intre colegii de clasa.Fiecare copil va citi numele de pe fisa primita si va completa o serie de calitati si defecte ale acestuia.Jocul continua timp de cateva minute .Cand se aude cuvantul STOP jocul se incheie si fiecare va primi propria fisa de analiza. |
Copiii asculta lectura si sesizand continutul dau dovada de umor si de introspectie Elevii recunosc ca este vorba de lectiile referitoare la presoana si la trasaturile acesteia Elevii se vor bucura ca vor avea ocazia sa realizeze un ciorchine la tabla Vor utiliza creta colorata pentru a se diferentia de cealalta grupa Fiecare va realiza portretul propriei persoane pe caietul de clasa NUME__________________ Lantul trasaturilor
|
|
|
|
15 min 3 min 5 min 2 min 7 min |
Evaluare formativa (aprecieri ) Autoevaluarea Observarea sistematica Observarea sistematica Autoevaluarea |
||||||||||||||
5 |
Feed-backul |
|
Va citi fiecare calitati si defectele pe care le vad ceilalti la el si prin introspectie va lua decizia de a schimba in bine comportamentul propriu. |
Copiii vor analiza fisa proprie si vor vedea ce fel de oameni sunt considerati de catre cei din jurul lor |
|
|
|
1 min |
Evaluare formativa autoevaluarea |
||||||||||||||
6 |
Transferul |
|
Elevii vor fi indrumati sa utilizeze ceea ce au invatat in viata de zi cu zi si sa se gandeasca de 3 ori inainte de a acorda un adjectiv unei persoane. Tema de casa va fi: Alcatuieste un scurt text prin care sa-ti caracterizezi copegul de banca aratand atat calitati cat si defecte ale acestuia. Invatatoarea le atrage atentia sa nu jicneasca pe cel a carui descriere o realizeaza si sa pateasca la fel ca cele 2 colege din lectura suplimentara |
Elevii asculta cu atentie si isi noteaza tema pentru acasa |
|
|
|
5 min 5 min |
Evaluare formativa |
NUME_____ _______ ______ __________Lantul trasaturilor_
CALITATI |
DEFECTE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NUME_____ _______ ______ ___________ Lantul trasaturilor
CALITATI |
DEFECTE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NUME_____ _______ ______ ___________ Lantul trasaturilor
CALITATI |
DEFECTE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NUME_____ _______ ______ ___________ Lantul trasaturilor
CALITATI |
DEFECTE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NUME_____ _______ ______ ___________ Lantul trasaturilor
CALITATI |
DEFECTE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NUME_____ _______ ______ ___________ Lantul trasaturilor
CALITATI |
DEFECTE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NUME_____ _______ ______ ___________ Lantul trasaturilor
CALITATI |
DEFECTE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NUME_____ _______ ______ ___________ Lantul trasaturilor
CALITATI |
DEFECTE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |