Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE ACTIVITATE
EDUCATIE AFECTIVA
GRUPA : Mare ( 6-7 ani )
SUBIECTUL:
Povestirea educatoarei :"PUIUL " Al .I. Bratescu-Voinesti
OBIECTIVE :
- sa identifice si sa eticheteze sentimente si emotii pe parcursul firului epic al povestirii;
- sa evalueze intensitatea sentimentelor traite de personaje;
- sa comunice despre trairile afective provocate personajelor de stimuli exteriori ;
- sa cunoasca consecintele unor actiuni asupra trairilor afective;
METODE: povestirea, conversatia, explicatia, observatia;
MIJLOACE DE PREDARE: planse cu imagini din povestire;
DURATA: 35-40 min.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele activitatii |
Obiective |
Strategii de predare-invatare |
Strategii de evaluare |
1 Moment organizatoric 2Captarea atentiei 3 Anuntarea temei si a obiectivelor 4 Transmiterea noului continut 5 Obtinerea performantei 6 Incheirea activitatii |
-sa se pregateasca pentru activitate; -sa se aseze la locurile stabilite; -sa enumere pasari calatoare; -sa motiveze migrarea pasarilor; -sa specifice titlul si autorul povestirii; -sa enunte obiectivele urmarite; -sa urmareasca imaginile concomitent cu expunerea textului; -sa recunoasca, sa identifice, sa eticheteze ,sa exprime emotii, sentimente, trairi aparute pe parcursul evenimentelor povestirii: *nostalgia de locurile natale; *bucuria reintoarcerii; *dorinta de a avea pui,perpetuarea speciei; *grija fata de oua si de pui, ocrotirea acestora; *sacrificiul mamei pentru viitorii puisori; *dragoste fata de pui,bucurie ca si-a clocit bine ouale;satisfactia efortului depus; *ocrotirea, cresterea, educarea puilor; *sentimente de frica ( ii batea inima ca un ceasornic) ; *era speriat, nesigur de ce se va intampla cu ei; *sentimente de dragoste,ocrotire dar si dojenire si avertizare asupra urmarilor neascultarii sfaturilor mamei; *sentimente de siguranta, multumire pentru tot ce facea prepelita pentru ei; *ocrotirea puilor impotriva eretilor; *frica, nesiguranta; *teama ca isi va pierde puii; *sentimente de dragoste pentru pui, doreste sa ii salveze cu orice prêt; *frica sa nu-si impuste cainele; *disperare,suparare,teama, grija, mila, deznadejde, ingrijorare; *tristete,inspaimantare, ingrijorare; *dragoste,dorinta sa-si salveze puii sanatosi; *tristete, disperare pentru puiul schilod; *durere din cauza frigului; *lipsa dragostei si caldurii mamei; *regrete ca nu a ascultat sfaturile ei; *mila, compasiune; -sa stabileasca mesajul moral al povestirii; |
Explicarea modului in care se vor aseza in sala de gru- pa. Conversatie scurta despre pasarile calatoare: -pasari calatoare cunoscute; -unde pleaca si de ce; -cand se intorc si care este motivul intoarcerii; Prezentarea titlului povestirii si a autorului :"PUIUL" de Al. I. Bratescu-Voinesti Precizarea obiectivelor care vizeaza starea emotionala a personajelor. Povestirea pe baza de imagini a operei literare de catre educatoare. Conversatie pe baza textului: "De ce se intorc pasarile calatoare in aceleasi locuri?" "Ce simt ele cand ajung aici?" "De ce isi construiesc cuiburi?" "Unde si-a construit prepelita cuibul? De ce/" "De ce nu-si parasea cuibul cand ploua?" "Ce a simtit prepelita dupa ce au iesit puii din oua?" "Care erau grijile mamei fata de puisori?" "Ce a simtit puiul cand a fost prins in caciula de flacau?" "L-a certat mama? Cum s-a comportat cu el? Ce a simtit puiul?" "Care erau relatiile dintre prepelita si puii ei?" "De ce ii invata sa zboare doar dimineata si seara?" "Ce au simtit puii cind au auzit caruta si vanatorul?" "Dar prepelita?" "De ce isi risca prepelita viata, zburand la doi pasi de botul cainelui?" "De ce nu a tras vanatorul dupa prepelita?" "Ce a simtit prepelita dupa ce si-a gasit puiul ranit?" "Cum s-a simtit puiul in zilele care au urmat?" "Cand a sosit momentul plecarii ce a simtit prepelita?" "Dar puiul ramas in frig?" "Ce simtiti voi fata de pui?" "Cum s-ar fi putut evita aceasta tragedie?" |
-observare globala; -aprecieri verbale; -observarea comportamentului nonverbal; -aprecieri verbale individuale; -aprecieri verbale individuale; -aprecieri globale; -aprecieri individuale; -aprecieri colective; -aprecierea modu- lui de participare la activitate; |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |