Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:
CLASA:
DISCIPLINA: Terapie educationala complexa si integrata
TERAPII: Stimulare cognitiva
ACTIVITATEA: "Scrisoare pentru bunici"-joc didactic
SCOPUL FUNDAMENTAL: Dezvoltarea interesului si motivatiei pentru limbajul verbal
Dezvoltarea capacitatii de labiolecturare
Formarea deprinderii de citire corecta, constienta si expresiva
OBIECTIVE OPERA}IONALE:
a) obiective cognitive
O1 - sa decodifice fiecare imagine de pe fisa individuala de lucru;
O2 - sa-si imbogateasca vocabularul activ cu notiuni noi, precum: scrisoare, sos, care, a sapa, a grebla, rasaduri, nava, dragoste, expeditor, destinatar;
O3 - sa denumeasca cuvintele nou formate, prin alaturarea succesiva a imaginilor cu silabele ce le urmeaza
O4 - sa exprime corect singularul sau pluralul unor cuvinte;
O5 - sa citeasca corect scrisoarea deslusita folosind limbajul verbal si dactil;
O6 -sa receptioneze corect mesajul scrisorii;
O7 - sa rescrie corect, lizibil si ingrijit scrisoarea prin inlocuirea imaginilor cu denumirile corespunzatoare;
b) obiective psiho-motorii
O8 - sa execute corect fiecare semn corespunzator imaginilor din scrisoare;
O9 - sa pastreze o pozitie corecta in banca favorabila labiolecturii si scrisului.
c) obiective afective
O10 - manifestarea interesului pentru aceasta activitate.
STRATEGII METODOLOGICE:
a) Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, problematizarea
b) Material didactic: plic, scrisoare-fisa de lucru individuala, imagini reprezentand obiecte sau fiinte, instrumente de scris
c) Mijloc de realizare : joc didactic
DURATA: 45 minute
Secventele activitatii |
Timp |
Obop |
Continut instructiv-educativ |
Strategii metodologice |
Evaluarea |
||
Metode si procedee |
Material didactic |
Forme de org. |
|||||
I.Moment organizatoric |
2 min |
|
Organizarea clasei-stabilesc climatul de ordine si disciplina necesar desfasurarii activitatii in conditii optime. Pregatirea materialului didactic necesar-voi distribui materialul potrivit pentru activitatea de astazi, respectiv instrumente de scris. |
Conversatia |
|
Frontala |
Capacitatii de a pregati cele necesare |
II.Anuntarea temei si a obiectivelor |
3 min |
|
Voi anunta copiii ca astazi vom ajuta o fetita de clasa I sa scrie o scrisoare pentru bunicii ei. Noi vom denumi fiecare imagine din scrisoare, vom citi scrisoarea si o vom rescrie corect pentru a o trimite fetitei. |
Conversatia Explicatia |
|
Frontala |
Capacitatii de atentie |
III.Desfasurarea activitatii |
35 min |
O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7 O2 |
Fiecare copil va extrage dintr-un plic mov scrisoarea (vezi Anexa1) si o va citi. Copiii vor constata ca nu pot deslusi scrisoarea si atunci impreuna vom realiza acest lucru. Liniar, toti copiii vor citi cate o propozitie si vor denumi obiectul/fiinta ilustrata. Daca vor intampina dificultati ii voi ajuta. P1 - Pentru ca a . . it primavara, cu . . nta mult astep . . , as dori sa . ..o saptala . . Cuvintele ce denumesc imaginile respective sunt: sos, vaca, tata, vin, mana, oi, iar cuvintele nou formate sunt: sosit, vacan]a, atteptata, saptamana, voi. Ulterior vom citi propozitia scrisa corect: "Pentru ca a sosit primavara, cu vacanta mult asteptata, as dori sa vin o saptamana la voi". La fel vom proceda si cu celelalte propozitii, dupa care vom citi impreuna toata scrisoarea pentru a-i desluti continutul. Copiii vor primi o fisa pe care este scris continutul scrisorii, dar cu spatii libere in locul imaginilor.( vezi Anexa 2). Copiii vor rescrie corect scrisoarea pentru a o trimite fetitei. Copiii vor introduce scrisoarea intr-un plic pe care vor scrie numele lor la expeditor, iar la destinatar numele fetitei. |
Conversa]ia Explica]ia |
Planta suport imagini marker negru ti rotu |
|
Capacitatii de insutire a modului de realizare a lucrarii |
V.Incheierea activitatii |
5 min |
O9 O10 |
Voi face aprecieri generale si individuale asupra modului in care fiecare copil a participat la activitate: a citit corect continutul scrisorii, a rescris corect continutul scrisorii, a executat corect semnele (limbaj mimico-gestual) corespunzatoare, a manifestat interes pentru activitate, a pastrat linistea pe tot parcursul activitatii. |
Conversatia |
|
Frontal Individ. |
Capacitatii de a motiva aprecierile primite |
ANEXA 1
O fetita le trimite bunicilor o scrisoare. Pentru ca este in clasa I si nu cunoaste toate literele, fetita s-a folosit de desene. Ajut-o sa scrie corect scrisoarea.
Dragi . . . . .. ,
Pentru ca a . . . it primavara, cu . .. nta mult astep . . . .. , as dori sa . . o sapta . . . . la v . .
. . . . asta scris . . . , pe . . . . o trimit, . . .. sa va bucure pe aman . ..
Cand v . .. ajunge si eu . ..olo, v . . sapa si v . . . . . . pamantul din . . . . . .
V . . . pune rasadurile de . . .. si de . . .. ete .
. . . . . . din . . .. a scos . . . . La . . . ati mai f . .. t ?
. . . . a f t putin bol . .. , . . . . . . um e bine.
Cu toata drago
ANEXA 2
JETOANE PENTRU SCRISOARE
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |