Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
DATA: 24.02.2011
CLASA: a IV-a
SCOALAcu clasele I-VIII "ROMAN IALOMITEANUL"- sectia HORIA
ARIA CURRICULARA: Om si societate
OBIECTUL: Geografie
SUBIECTUL: Chipul patriei noastre
TIPUL LECTIEI: recapitulare
OBIECTIV FUNDAMENTAL: recapitularea cunostintelor despre geografia Romaniei; dezvoltarea deprinderii de orientare pe harta;cultivarea sentimentului de admiratie si respect fata de frumusetile patriei;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa completeze aritmogriful propus facand o introspectie asupra elementelor de geografie a orizontului apropiat si local, asupra caracteristicilor geografice generale ale Romaniei;
O2- sa localizeze la harta fizico geografica a Romaniei unitati de relief, ape,unitati administrativ teritoriale;
O3- sa numeasca orase, rauri, subdiviziuni ale unor unitati de relif, depresiuni;
O4- sa completeze enunturile date cu informatii despre relief, asezari umane, populatie, ape;
O5- sa recunoasca ce reprezinta imaginea data si sa-i indentifice locul pe harta muta;
O6- sa aleaga raspunsul potrivit la ghicitorile geografice alese;
O7- sa selecteze afirmatiile corecte si incorecte din cele prezentate de pe fisa de lucru;
O8- sa identifice unitatea de relief numerotata pe harta muta de pe fisa de lucru;
O9- sa aplice cunostintele de geografie in joc, respectand regullile stabilite;
METODE SI PROCEDEE: exercitiul de orientare pe harta, conversatia, exercitiul, observarea, expunerea, jocul,munca in grup;
MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE: harta fizica a Romaniei, harta muta a Romaniei, fise de evaluare, biletele, imagini, ghicitori, atlas geografic, plansa;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, in grup;
BIBLIOGRAFIE :
Tudora Pitila & Cleopatra Mihailescu, Geografie, manual pentru clasa a IV-a, editura Aramis 2006;
M. Soigan, V. Motrescu, V. Florescu, ,, Geografia Romaniei si cunoasterea mediului inconjurator'', E.D.P. Bucuresti, 1996
*** - ,, Programe scolare pentru clasa a IV -a, Geografie ", Bucuresti, 2006;
DESFASURAREA LECTIEI
Secventele lectiei |
Ob. op. |
Descrierea demersului didactic |
Resurse |
|||
Temporale |
Procedurale |
Organizatorice |
Materiale |
|||
1. Momentul organizatoric |
|
Se pregatesc materialele necesare; Se asigura cadrul psiho- pedagogic necesar desfasurarii lectiei in conditii de maxima eficienta; |
2' |
ex. organizatoric; |
frontal ; |
manuale , caiete , instrumete de scris, atlas geografic, harta, fise, imagini, planse, |
2. Captarea atentiei |
O1 |
pentru destinderea atmosferei, se citesc cateva ghicitori, iar raspunsurile se comleteaza intr-un rebus. |
3' |
jocul didactic; |
frontal; |
ghicitori |
3. Anuntarea temei si obiectivelor propuse |
|
Se anunta titlul si obiectivele propuse; Astazi vom relua toate continuturile despre relieful tarii noastre. |
|
expunerea ; |
frontal; |
tabla,caiete; |
4.Consolidarea cunostintelor |
O2 O3 O4 O5 O6 |
se rezolva diferite exercitii ca: -ghiceste forma de relief -descrie forma de relief -traseaza si coloreaza formele de relief de la noi din tara Pentru fiecare exercitiu rezolvat corect elevul primeste punctele aferente; |
|
conversatia, exercittiu de orientare pe harta; |
pe grupe individual,(oral si scris); |
harta fizica a Romaniei, imagini,ghicitori; |
5. . Obtinerea performantei |
O7 O8 |
Se rezolva fisa de evaluare (anexa 1); |
|
exlicatia,munca independenta; |
frontal pe grupe; |
fisa de lucru; |
6. Asigurarea feed-back-ului |
O9 |
vom juca un joc cu jetoane pe care sunt notate diferite denumiri geografice, pe care elevii trebuie sa le descrie. |
|
observarea, exercitiul de orientare pe harta, conversatia; |
frontal, pe grupe; |
Jetoane, saculet; |
7.Aprecieri finale |
|
Se apreciaza raspunsurile si comportamentul copiior; Se stabileste echipa castigatoare; |
|
conversatia; |
frontal; |
|
Data: FISA DE LUCRU
Coloreaza relieful Romaniei; 2. Enumara componentele acestuia
JETOANE
CARPATI DEPRESIUNE FORMA DE RELIEF
APE CAMPII CAMPIA ROMANA
DEALURI SI PODISURI ASEZAREA ROMANIEI DUNAREA
GHICESTE!
In mijlocul Romaniei
Sta cetatea avutiei:
Un pod plin cu bogatii,
Gaze, sare, pomi si vii
O cetate fermecata,
De Carpati inconjurata.
Colo-n sud, spre Dunare
Ea granarul tarii e.
Cu aceste ajutoare
Orice apa curgatoare
Devine mereu mai mare.
Sub munte Argesul are
Un lac de acumulare
Si-o statuie foarte mare
Ce priveste colo-n zare.
Cum se cheama lacul oare
Fosta capitala,
A Moldovei fala,
Cetate vestita,
De Stefan cinstita.
In care oras vestit
Toate Tarile Romane
Mihai, cel Viteaz isi spune,
Prima data le-a unit
Daca-i scos el la lumina,
Se preface in benzina.
Casa asta plutitoare,
Pe fluvii, lacuri si mare,
Duce oameni in spinare.
Flori si frunze ce plutesc
Lacul il impodobesc.
Cetate verde, umbroasa
Vara-i tare racoroasa.
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |