| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DE LECTIE
OBIECTUL: Desen artistic si educatie plastica
CLASA: a V-a
TEMA PLASTICA: Amestecuri cromatice
SUBIECTUL LECTIEI: Amestecul spontan (prin fuzionarea culorilor)
SUBIECTUL APLICATIV: Acvariul cu pesti
SCOPUL LECTIEI: insusirea modului de a obtine amestecul spontan
TIPUL LECTIEI: Mixta
OBIECTIVE OPERATIONALE:Cognitive
O1- sa defineasca amestecul cromatic fizic;
O2-sa deosebeasca cele doua tipuri de amestecuri cromatice fizice;
O3-sa recunoasca culorile primare de pe Cercul Cromatic;
O4-sa enumere proprietatile unei culori primare si a unei culori secundare;
O5-sa insuseasca modalitatea de amestec spontan prin fuzionarea culorilor;
O6-sa recunoasca principalele perechi de culori complementare
Afective
O7-sa-si dezvolte gustul estetic;
Psiho-motorii
O8-sa realizeze un exercitiu de amestec spontan prin fuzionarea culorilor;
METODE DE INVATAMANT:de predare-asimilare
-observatia, explicatia, conversatia euristica, demonstratia, conversatia catehetica, exercitiul
De evaluare:
A)de verificare:verificarea orala curenta
B)de apreciere:aprecierea verbala
MIJLOACE DE INVATAMANT:reproduceri din albume de arta si din manual
BIBLIOGRAFIE:
| 
   Etapele lectiei  |  
   Ob.  |  
   Continutul esential  |  
   Activitatea profesorului  |  
   Activitatea elevilor  |  
   Metode de invatamant  | 
 
| 
   1.Moment organizatoric  |  
    |  
    |  
   -noteaza absentele -face diferite observatii  |  
   -se pregatesc pentru lectie  |  
    | 
 
| 
   2.Reactualizarea continutului predat anterior  |  
   O4 O6  |  
   Culori complementare: 
  |  
   -propune imaginea reproducere de arta "Trei personaje stand pe iarba", 1906, de André Derain -solicita: -Care sunt culorile pe care le-a folosit pictorul pentru a-si realiza tabloul? -Ce stiti sa spuneti despre verde? -Dar despre rosu? -Cum sunt situate aceste culori pe Cercul Cromatic? -Daca sunt opuse,cum se numesc? -In afara de acesta pereche mai sunt alte doua perechi de culori complementare principale. Care sunt acestea?  |  
    - . verde, oranj, albastru-violet, gri colorat. - . culoare secundara(binara de gradul I), rece. - . culoare primara, calda. - . opuse. - . culori complementare. - . A-O, G-Vi.  |  
    -conversatia catihetica -conversatia catihetica -conversatia catihetica  | 
 
| 
   3.Predarea noilor cunostinte  |  
   O1 O2 O5  |  
   Amestecul cromatic fizic: 
  |  
   Propune elevilor realizarea a doua exercitii cromatice: 
 Propune urmatoarele intrebari: -In cazul primului exercitiu ce s-a intamplat cu tentele folosite? -Acest tip de combinatie se numeste amestec spontan prin fuzionare. -Dar in cazul celui de-al doilea exercitiu? -Acest tip de combinatie se numeste amestec elaborat. -Lectia noastra de astazi se numeste "Amestecuri cromatice fizice". -scrie pe tabla titlul lectiei  |  
   -realizeaza cele doua exercitii cromatice - . tentele au fuzionat. -noteaza pe foaia de bloc unde au obtinut fuzionarea. - . tentele s-au combinat, obtinandu-se o noua culoare. -noteaza modalitatea de combinatie. -noteaza in caiete titlul lectiei.  |  
   -exercitiul -demonstratia -demonstratia  | 
 
| 
   4.Etapa de creatie si de formare de deprinderi si priceperi  |  
   O7 O8  |  
   "Acvariul cu pesti": 
  |  
   Explica de pe o plansa alicativa modalitatea de obtinere a compozitiei.  |  
   Realizeaza compozitia Formuleaza intrebari profesorului  |  
   -exercitiul  | 
 
| 
   5. Fixarea cunostintelor noi  |  
   O1 O5 O7  |  
   Amestecul fizic al culorilor: 
  |  
   -printr-o suita de intrbari reactualizeaza, pe scurt, cunostintele noi: -selecteaza doua trei planse in diferite stadii de lucru  |  
   -formuleaza definitia amestecului fizic -clasifica modalitatile de obtinere a amestecului fizic  |  
   -conversatia euristica  | 
 
| 
   6.Incheierea lectiei  |  
    |  
   -notarea elevilor -precizari privind continuarea lucrarii in timpul orei viitoare  |  
   -evidentiaza si noteaza elevii care au colaborat la ora -face precizari privind continuarea lucrarii  |  
    |  
    | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
| Documente similare:  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |