| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
LICEUL "BALASA DOAMNA"TARGOVISTE
PROIECT DE LECTIE
Disciplina:CULTURA CIVICA
Tema : Drepturile Omului
Clasa:a VII a
Durata:50 minute
Tipul lectiei : Predare - invatare
Competente generale :- cunoasterea de catre elevi a principalelor drepturi ale omului ;
-cooperarea cu ceilalti in rezolvarea unor probleme teoretice si practice,in cadrul diferitelor grupuri;
Competente specifice :
a)informationale:
O1- sa fie capabili sa defineasca corect drepturile omului si principalele caracteristici ale acestora ;
O2-sa identifice, sa compare si sa distinga principalele drepturi ale omului ;
b)fomative
O3-sa argumenteze nevoia respectarii drepturilor omului atat de catre oameni cat si de catre stat ;
O4-sa evalueze prin comparatie , pe baza analizelor intreprinse si a discutiilor purtate , toate aceste puncte de vedere ;
Dezvoltarea competentelor de comunicare ( dialog , dezbatere ) .
Metode utilizate : conversatia, analiza de text , problematizarea , abordarea euristica , expunerea .
Tipuri de evaluare : scrisa
Mijloace didactice:scheme pe tabla,fise de lucru.
" Toate fiintele umane se nasc libere si egale in drepturi . Ele sunt inzestrate cu ratiune si constiinta si trebuie sa se comporte unele fata de altele in spiritul fraternitatii " .
Declaratia Universala a Drepturilor Omului ( 10 decembrie 1948 )
" Dreptatea fara forta este neputincioasa , forta fara dreptate este tiranie "
BLAISE PASCAL
| 
   Momentele lectiei  |  
   Continutul esential  |  
   Activitatea profesorului  |  
   Activitatea elevilor  | 
 
| 
   Moment organizatoric 2 min .  |  
    |  
   - notarea absentelor - observatii  |  
   - se pregatesc de lectie  | 
 
| 
   Sensibilizarea pentru activitate 3 min.  |  
    |  
   - comunica elevilor subiectul lectiei si obiectivele operationale , pe care le scrie pe tabla - starneste curiozitatea , trezeste interesul si dorinta de a aborda aceasta problematica  |  
   - noteaza titlul lectiei in caiet -- noteaza obiectivele operationale  | 
 
| 
   Reactualizarea unor notiuni - ancora 4 min.  |  
   - Persoana - Demnitate - Cetatean liber - Moralitate - Asemanari intre oameni - Deosebiri  |  
   - solicita elevilor trecerea in revista a temelor abordate pana in acel moment pentru a ilustra diversitatea problemelor abordate in lectia trecuta . - Ce este persoana ? - Care sunt asemanarile si deosebirile dintre oameni ? - Ce intelegeti prin demnitate ?  |  
   - isi reamintesc principalele teme studiate in cadrul orelor de cultura civica . - dau raspunsuri la intrebari - fac conexiuni cu continuturi care au fost prelucrate in lectiile precedente .  | 
 
| 
   Predarea noilor cunostinte 25 min .  |  
   Drepturile omului : stabilesc ce ii este permis unei persoane sa fie , sa posede si sa faca pentru simplul fapt ca este om . Oamenii au drepturi pentru simplul fapt ca sunt oameni , ceea ce inseamna ca exista atribute care nu pot fi refuzate nici unui om de catre nimeni ( libertatea si egalitatea in drepturi naturale ale omului ) . De la natura oamenii se nasc liberi si egali . Drepturile omului : 
 Principalele drepturi ale omului sunt : 
 Documentele in care sunt proclamate drepturile omului : 
 Alte drepturi ale omului : 
  |  
    - prezint elevilor ce sunt drepturile omului . - argumentez necesitatea existentei si respectarii drepturilor omului . - prezint elevilor cele doua categorii de drepturi ale omului . - dirijez si sistematizez observatiile elevilor . - fac aprecieri privind modul de tratare a temei . - numesc un elev sa prezinte principalele drepturi ale omului . - coordonez discutiile ce se initiaza - exemplific documentelor care proclama drepturile omului . - solicit elevilor aprecieri si exemple privind alte drepturi ale omului pe care le cunosc . - urmaresc formarea aptitudinilor de gandire personala . - comunic elevilor sarcinile de lucru si resursele informationale pentru studiul individual .  |  
    - identifica principalele drepturi ale omului . - exemplifica situatii in care apar drepturi ale omului . - releva si argumenteaza necesitatea respectarii drepturilor omului . - pun eventuale intrebari . - clasifica principalele drepturi ale omului in drepturi pozitive si negative si fac aprecieri personale . - enumera documentele in care sunt proclamate drepturile omului . cauta sa descopere ei insisi alte drepturi si sa constientizeze necesitatea respectarii lor .  | 
 
| 
   Fixarea noilor cunostinte 4 min.  |  
   - drepturile omului - documentele in care sunt stipulate drepturile omului . - principalele drepturi ale omului .  |  
    - solicita elevilor prezentarea succinta a definitiei drepturilor omului , documentele in care sunt prevazute drepturile omului si care sunt principalele drepturi ale omului .  |  
   - realizeaza o restructurare a materialului predat . - opereaza comparatii intre modalitatile de definire a notiunilor si clasificarilor prezentate in timpul lectiei  | 
 
| 
   Evaluarea 10 min.  |  
   - Intrebari de evaluare pentru fixarea notiunilor ancora . 
  |  
   - realizarea feedback -ului prin evaluare orala . - fac aprecieri asupra raspunsurilor , realizez notarea si explic notele acordate .  |  
   - raspund la intrebari - isi insusesc observatiile facute . - primesc lamuriri asupra notelor acordate .  | 
 
| 
   Incheierea lectiei 2 min .  |  
    |  
   - se va evidentia gradul de participare a clasei la lectie fiind remarcati elevii cu contributii deosebite .  |  
    | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
| Documente similare:  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |