| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
Universitatea "Gh.Asachi" Iasi
Facultatea de Electrotehnica
Disciplina: Pedagogie 2
PROIECT DE LECTIE
Data:
Clasa: I C
Obiectul: Cunoasterea mediului
Subiectul: Sa protejam natura
Scopul lectiei: formarea capacitatilor si deprinderilor de a fi responsabili in ceea ce priveste mentinerea unui mediu natural nepoluat in vederea dezvoltarii comportamentului ecologic;
Obiective operationale:
O1:-sa rezolve corect rebusul;
O2:-sa explice notiunea de natura;
O3:-sa enumere tipurile de poluare;
O4:-sa discute pe baza imaginilor cu poluare naturala si artificiala;
O5:-sa identifice, din scrisoare, cauzele ,,imbolnavirii'' pamantului;
O6;-sa enumere modurile prin care poate fi diminuata poluarea;
O7;-sa enumere regulile de vizitare a rezervatiilor naturale;
O8;-sa rezolve corect sarcinile din fisa de lucru;
Strategii didactice: -euristice
Metode si procedee didactice: -conversatia euristica, exercitiul, problematizarea;
Material didactic:- imagini cu efectele poluarii si combaterea
acesteia;
-rebus;
-reviste ecologice;
-imagini cu plante ocrotite prin lege;
-fise de lucru;
Durata: 50 minute;
Locul de desfasurare: sala de clasa.
DESFASURAREA LECTIEI
| 
    SECVENTELE LECTIEI  |  
    OB. OP.  |  
    CONTINUTUL INVATARII  |  
   ACTIUNI SI OPERATII DE INVATARE  |  
   METODE SI PROCEDEE  | 
 ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
   1.MOMENT ORGANIZATORIC  |  
    |  
   -pregatirea clasei pentru inceperea lectiei; -pregatirea materialului didactic;  |  
   -se pregatesc pentru inceperea lectiei;  |  
    | 
 ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
   2.CAPTAREA ATENTIEI  |  
    Ob.1  |  
   -Vom completa un rebus A 
 B 1.Acum avem ora de . . . . ..mediului. 2.Animalele care traiesc in paduri, se numesc animale . . . . . . .. . 3.Roadele pomilor se mai numesc . . . . . . . 4.Mos Martin 5.Anotimpul rece. 6.Anotimpul calduros. -Ce cuvant am obtinut pe coloana AB?  |  
   -Elevii completeaza rebusul;  |  
   conversatia euristica problematiza-rea  | 
 ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
   3.ANUNTAREA TEMEI  |  
    |  
   -Astazi, vom discuta despre natura si despre poluarea acesteia.  |  
    |  
    | 
 ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
   4.DIRIJAREA INVATARII  |  
    Ob.2 Ob.5 Ob.2 Ob.3 Ob.4 Ob.6 Ob.6 Ob.7  |  
   -Ce inseamna ,,natura''?(-totalitatea plantelor, apelor, muntilor, dealurilor, campiilor . . . . ..) -In drumetiile, vizitele si excursiile pe care le-ati facut ce ati vazut? -Sa citeasca cineva, de pe plansa, ,,Scrisoarea Pamantului''(Anexa 1). -De ce este bolnav pamantul?(datorita poluarii) -Ce se intampla cu animalele ?Dar cu plantele? -Prezint o plansa cu aspecte din natura nepoluata si cu aspecte din natura poluata. -Ce inseamna poluarea?(-distrugerea mediului natural prin diferite mijloace) -Va voi da exemple:-datorita inundatiilor, vanturilor puternice, alunecarilor de teren plantele mor, iar animalele nu mai au cu ce se hrani sau din cauza omului care arunca gunoaie in apa sau prin parcuri -fumul masinilor sau fumul de la fabrici polueaza aerul si oamenii nu mai respira aer curat ci mai mult fum -Va voi arata imagini cu aspecte din natura poluata si vom discuta pe baza acestora. -Voi citi poezia ,,Salvati pamantul''(Anexa 2) -Ce se intampla cu natura cand este poluata? Dar cu padurile? Dar cu animalele? -Fiecare grupa va primi cate o fisa pe care sunt scrise reguli de pastrare a curateniei si protejare a mediului, a plantelor si animalelor. -Ce parere aveti voi? Cum v-ar placea sa fie apa, ca in prima imagine sau ca in a doua imagine? -Dar padurile cum le putem proteja de poluare? -Pentru a putea opri poluarea, oamenii au realizat baraje pe ape(locuri special amenajate care opresc gunoaiele), curata apa cu ajutorul unor aparate speciale numite filtre; construiesc zone speciale pentru depozitarea gunoaielor; planteaza pomi. -Ce putem face noi, elevii, pentru a proteja natura? -De asemenea oamenii construiesc rezervatii naturale-locuri unde se gasesc plante si animale ocrotite prin lege. -Voi citi regulile de vizitare a rezervatiilor naturale (Anexa 3) -Si la noi in judet sunt plante ocrotite prin lege (Laleaua Pestrita, Nufarul Alb si Nufarul Galben, Papucul Doamnei) (Anexa 4) -Voi prezenta imagini cu aceste plante.  |  
   -explica notiunea de natura; -enumera ele- mentele naturale pe care le-au va- zut; -discuta pe baza intrebari- lor referitoare la ,,Scrisoarea Pamantului'' -se discuta despre poluare, despre tipurile de poluare -discuta pe baza imaginilor -asculta cu atentie poezia si discuta pe baza intrebarilor -citesc regulile de pastrare a curatenie si de protejare a mediului -discuta despre actiunile oamenilor pentru protejarea naturii -asculta regulile vizitarii rezervatiilor naturale -privesc imaginile cu plantele ocrotite  |  
   conversatia euristica problematiza- rea conversatia euristica conversatia euristica conversatia euristica -conversatia euristica -conversatia euristica -conversatia euristica -conversatia euristica  | 
 ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
   5.FIXAREA CUNOSTINTELOR  |  
    Ob.8  |  
   -Acum veti primi cate o fisa de lucru. FISA DE LUCRU 1.In gradina ce inconjoara casa bunicilor sunt flori. Pentru ca nu a plouat de mult timp acestea se ofilesc. Ce poti face tu? 2.Plantele din sala de clasa au frunzele prafuite, iar pamantul din ghivece este uscat. Ce ar trebui sa faceti?  |  
    -rezolva fisa de lucru  |  
    -exercitiul  | 
 ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
   6.Incheierea lectiei  |  
    |  
   -Se fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei.  |  
    |  
   conversatia  | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre:
               | 
        
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |