| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DE LECTIE
Scoala cu clasele I - VIII " PETRU MIHES " Meziad
Data: 11 mai 2009
Clasa: a VI-a
Disciplina: Matematica - Algebra
Tema: Operatii cu numere intregi
Lectia: Ridicarea la putere a unui numar intreg cu exponent numar natural . Reguli de calcul cu puteri
Tipul de lectie: Mixta
Timp: 50′
Obiective cadru
O1 - Cunoasterea si intelegerea conceptelor, a terminologiei si a procedurilor
de calcul specifice matematicii;
O2 - Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea
matematicii in contexte variate.
Obiective de referinta
OR1 - Efectuarea de calcule cu numere intregi(ridicarea la putere);
OR2 - Prezentarea clara, corecta si concisa, oral sau in scris, a metodelor de ridicarea la putere a numerelor intregi cu exponent numar natural;
OR3 - Formarea obisnuintei de a exprima in limbaj matematic anumite
probleme practice.
Obiective operationale
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1 - Sa calculeze puterea cu exponent natural a unui numar intreg.
O2 - Sa determine patratul si cubul unui numar intreg.
O3 - Sa exemplifice obtinerea unei reguli de calcul cu puteri.
O4 - Sa reproduca regulile de calcul cu puteri.
O5 - Sa aplice in exercitii regulile de calcul cu puteri.
Strategia didactica
. mijloace de invatamant: manualul, creta, creta colorata , tabla, culegere de exercitii si probleme
. metode si procedee: conversatia, expunerea, exemplul, exercitiul, brainstorming
. forme de organizare: frontal si individual
| 
   Etapele lectiei  |  
   Activitatea profesorului  |  
   Activitatea elevilor  |  
   Metode si procedee  | 
 
| 
   1. Moment organizatoric(1′)  |  
   Profesorul face prezenta si asigura linistea in clasa in vederea inceperii lectiei.  |  
   Elevii sunt atenti si au caietele si manualele pe banci.  |  
   conversatia  | 
 
| 
   2. Verificarea lectiei anterioare (15′)  |  
   Lectia anterioara a fost "Impartirea numerelor intregi". Profesorul intreaba elevii daca au fost exercitii din tema pe care nu au reusit sa le rezolve. Cheama un elev la tabla pentru a rezolva exercitii din tema. Le da elevilor care au facut toata tema alte exercitii si eventuale indicatii.  |  
   Elevii isi verifica temele. Cei care au rezolvat toate exercitiile lucreaza suplimentar din culegere.  |  
   exercitiul  | 
 
| 
   3. Pregatirea lectiei noi  |  
   Anunta titlul lectiei noi si il scrie pe tabla: " Ridicarea la putere a unui numar intreg cu exponent numar natural . Reguli de calcul cu puteri ". Reaminteste din clasa a V- a regula de calcul cu puterilor: an = a a a . a ( de n ori) Exemplu : 2 2 = 8 La fel vom avea si pentru numerele intregi : an = a a a . a ( de n ori) Exemplu : (- (- (-2) = -8 De asemenea amintim din clasa a V- a , regulile de calcul cu puteri , pentru numerele naturale , care sunt valabile si pentru numerele intregi : am an = am+n ; de exemplu: 23∙ 22 = 2 ∙ 2 ∙ 2 ∙ 2 ∙ 2 = 25 = 23+2 Se observa ca atunci cand inmultim doua puteri cu aceeasi baza obtinem o putere care are aceeasi baza iar ca exponent suma exponentilor celor doua puteri. Le spune elevilor ca aceasta este una dintre reguli si ca celelalte pot fi demonstrate asemanator.  |  
   Elevii sunt atenti si noteaza pe caiete titlul lectiei si exemplul scris pe tabla.  |  
   conversatia exemplul  | 
 
| 
   4. Predarea lectiei noi  |  
   Profesorul le dicteaza elevilor definitia puterii n a lui a , ca fiind : Definitie an = a a a . a ( de n ori) , unde a se numeste baza , iar n se numeste exponent . Observatii 
 Profesorul le expune elevilor cele 3 proprietati ce deriva din definitia de mai sus : Proprietati 1. Daca baza este un numar pozitiv , puterea este un numar pozitiv , oricare ar fi exponentul ; Exemplu : 23 = 2 2 2 = 8 44 = 4 4 4 4 = 16 16 = 256 ; 2. Daca baza este un numar negativ si exponentul este numar par , atunci puterea este un numar pozitiv ; Exemplu : (-4) (-4) (-4) = 16 16 3. Daca baza este un numar negativ si exponentul este numar impar , atunci puterea este un numar negativ ; Exemplu : (-4) (-4) = 16 (-4) = -64 ; Pe scurt , cele 3 proprietati pot fi scrise astfel : (+a) n = + an (-a) n = { +an , daca n este numar par {- an , daca n este numar impar Profesorul le dicteaza elevilor regulile si, pentru fiecare, face exemple pe tabla. Reguli de calcul cu puteri : 1. Pentru a inmulti doua puteri cu aceeasi baza scriem baza si adunam exponentii. an ∙ am = an+m Exemple: (-11)3 ∙ (-11)7 = (-11)3+7 = (-11)10 (-7)4 ∙ (-7)20 ∙ (-7) = (-7)4+20+1 = (-7)25 2. Pentru a imparti doua puteri cu aceeasi baza scriem baza si scadem exponentii. an : am = an-m, n ≥ m Exemple: (+6)13 : (+6)10 = 613-10 = 63 = 216 (-3)20 : (-3)17 : (-3)3 = (-3)20-17-3 = (-3)0 = 1 3. Pentru a ridica o putere la alta putere scriem baza si inmultim exponentii. (an)m = an ∙ m Exemple: [(-5) 2]3 = (-5)2 ∙ 3 = 56 4. Pentru a ridica un produs la o putere se ridica fiecare factor la acea putere. (a ∙ b)n = an ∙ bn Exemple: [3 ∙ (-5)]7 = 37 ∙ (-5)7 [(-2 )∙ 5 ∙ (-7)]10 = (-2)10 ∙ 510 ∙ (-7)10 Regulile de calcul cu puteri pot fi aplicate simultan in acelasi exercitiu. Exemplu: 726 ∙ 720 : 716 : (74)7 = 726 + 20 - 16 : 74 ∙ 7 = = 730 : 728 = 730 - 28 = 72 = 49  |  
   Elevii sunt atenti si noteaza pe caiete. Elevii participa activ la lectie.  |  
   expunerea exemplul brainstorming  | 
 
| 
   5. Fixarea cunostintelor  |  
   Profesorul propune spre rezolvare exercitii din fisa de lucru.  |  
   Cate un elev iese la tabla pt. fiecare exercitiu si il rezolva, cu ajutorul profesorului.  |  
   exercitiul conversatia  | 
 
| 
   6. Tema pentru acasa  |  
   Profesorul le spune care sunt exercitiile pe care le au ca tema pentru ora urmatoare : ceea ce a ramas din fisa de lucru , plus exercitiile 1 , 2 , 3 , 4 de la pagina 60-61 .  |  
   Elevii noteaza pe caiete si sunt atenti la indicatiile profesorului.  |  
   conversatia  | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
| Documente similare:  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |