| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DE LECTIE
Data
Clasa: a XI-a
Disciplina: Pedagogie
Continut: Educatia estetica
Tipul lectiei: Dobandire de noi cunostinte
Obiective operationale
Cognitive -sa defineasca educatia estetica si sa incadreze conceptul in sfera largita
a teoriei educatiei;
-sa diferentieze intre conceptul de "educatie estetica" si cel de "educatie artistica" si
sa stabileasca relatia de legatura intre cele doua concepte;
-sa enunte sarcinile educatiei estetice: formarea atitudinii estetice la elev
si dezvoltarea aptitudinilor creatoare in diferite domenii ale artei;
-sa ierarhizeze componentele atitudinii estetice in functie de gradul lor
de complexitate: gust estetic, judecata estetica, ideal estetic, sentimente si
convingeri estetice.
Afectiv-atitudinale: - sa adopte o atitudine activ-participativa in timpul lectiei;
-sa isi dezvolte capacitati de lucru in echipa, de comunicare si negociere
in cadrul acesteia.
Strategia didactica
Resurse metodologice explicatia, conversatia euristica, discutiile de grup,
matricea conceptului.
Resurse material: manual, material suport cu sinteza lectiei, fise de realizare
a matricei conceptului.
Forma de organizare: frontal, pe grupe
Evaluarea activitatii: la sfarsitul timpului de lucru, prin aprecieri verbale
Timp: 50 de minute
Locul desfasurarii: sala de clasa
Resurse bibliografice: Teoria Educatiei - manual pentru profil vocational
DESFASURAREA ACTIVITATII
| 
    Etapele activitatii  |  
   Timp (minute)  |  
    Activitatea propunatorului  |  
    Activitatea elevilor  | 
 
| 
    Moment organizatoric  |  
    |  
   Pregateste materialele necesare desfasurarii activitatii; Solicita elevilor sa isi puna ecusoane cu prenumele;  |  
    Se pregatesc pentru desfasurarea activitatii  | 
 
| 
    Captarea atentiei  |  
    |  
   Imparte clasa in grupe de 4-5 elevi si le cere sa-si aleaga un nume pentru echipa;  |  
   Formeaza echipele de lucru si isi aleg numele pentru echipa  | 
 
| 
    Verificarea si reactualizarea cunostintelor anterioare  |  
    |  
   Noteaza pe tabla conceptele cheie din lectia precedenta, identificate de elevi; Solicita fiecarei echipe sa gaseasca o serie de 5 trasaturi generale si particulare care fac din clasa a XI-a A un grup cu sintalitate proprie, urmand ca fiecare echipa sa prezinte trasaturile identificate;  |  
    Stabilesc conceptele cheie ale lectiei anterioare si se implica in rezolvarea sarcinii formulate de propunator.  | 
 
| 
   Anuntarea titlului si a obiectivelor  |  
    |  
   Anunta titlul noii lectii si il noteaza pe tabla  |  
    | 
 
| 
    Desfasurarea activitatii  |  
    |  
   Imparte materialele suport; Defineste educatia estetica si realizeaza distinctia intre aceasta notiune si cea de educatie artistica; Prezinta sarcinile educatiei estetice; Solicita fiecarei echipe sa realizeze matricea conceptului pentru notiuni cheie precum: educatie estetica, atitudine estetica, gust estetic, judecata estetica, ideal estetic, sentimente si convingeri estetice.  |  
    Manifesta interes pentru informatiile prezentate de propunator si se implica in realizarea sarcinii de lucru.  | 
 
| 
   Fixarea si asigurarea conexiunii inverse  |  
    |  
   Realizeaza, la tabla, o schema cu toate conceptele cheie ale lectiei, pe baza indicatiilor primite de la elevi.  |  
   Stabilesc legaturi intre notiunile de baza ale lectiei  | 
 
| 
    Evaluarea activitatii  |  
    |  
   Face aprecieri cu privire la desfasurarea activitatii si ii incurajeaza pe elevi sa evalueze activitatea si sa-si autoevalueze gradul de participare.  |  
   Fac aprecieri referitoare la modul de desfasurare al activitatii  | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |