Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Unitatea de invatamant:
Clasa: I
Obiectul: Educatie muzicala
Subiectul: Cantec de iarna
Tipul lectiei: lectie mixta
Scopul lectiei: Consolidarea deprinderii de a canta corect individual si in grup; dezvoltarea auzului muzical
si a cantarii expresive
Obiective operationale:
O1 - sa interpreteze cantecele invatate anterior, pornind
de la tonul dat de propunatoare;
O2 - sa cante dupa auz, individual si in grup, cantecul nou
invatat cu respiratie, emisie si dictie corecte;
O3 - sa tacteze batand din palme;
O4 - sa participe la discutiile initiate de propunatoare;
O5 - sa participe afectiv la atmosfera creata de sarbatorile
iernii.
Metode si procedee: conversatia, auditia muzicala, exercitiul demonstratia
Mijloace de invatamant: instrumentul orga; planse care redau
continutul noului cantec
Material didactic: cosuletul fermecat; recompense in forma de
jetoane inscriptionate cu note muzicale;
caseta cu cantece pentru copii "Canta
ingerasii"
Material bibliografic: Indrumator pentru predarea muzicii la
clasele I - IV - A.M.Ionescu
Profesor metodist:
Profesor coordonator:
Invatator:
Propunatoare:
Secventele lectiei |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
- I - |
- II - |
- III - |
- IV - |
Moment organizatoric |
Asigur conditiile necesare desfasurarii unei bune activitati muzicale. |
Isi corecteaa pozitia in banca: spatele rezemat de speteaza bancii; picioarele pe podea; bratele pe langa corp, capul putin ridicat. |
Exercitiul organizatoric |
Captarea atentiei |
In clasa, dupa ce va bate la usa, va intra Craiasa Zapezilor, care le va vorbi copiilor cu voce blanda: "Elevi ai clasei I C, eu sunt Craiasa Zapezilor, si de unde vin eu sunt multi copii talentati care canta frumos. Eu am venit azi aici pentru ca am auzit ca voi cantati si mai frumos si vreau |
Elevii sunt atenti la acest moment, exprimandu-si bucuria pentru venirea Craiesei. |
Conversatia |
- I - |
- II - |
- III - |
- IV - |
|
ca la sfarsitul orei sa va iau intr-o calatorie in <Regatul Copiilor Talentati>, asta daca ma veti convinge ca sunteti activi la ora!" |
|
|
Exercitii de respiratie |
- Sa demonstram Craiesei ca sunteti activi la lectie! - Facem cateva exercitii de respiratie: - Inspirati ca si cum ati mirosi o floare! - Expirati ca si cum stingeti lumanarile de pe tort! |
Elevii executa aceste exercitii de respiratie de 2 - 3 ori |
Exercitiul respiratoric |
Exercitii de tehnica vocala |
- Sa intonam mai intai cateva vocale; asteptati sa va dau tonul! |
In intonarea acestor vocalize, elevii ridica bratele, |
|
- I - |
- II - |
- III - |
- IV - |
|
a - a - a - a - a - a - a e - e - e - e - e - e - e o - o - o - o - o - o - o |
Exercitiul |
|
|
|
iar cand ajung la nota Do, le coboara. |
|
|
- Sa intonam acum silabe: |
Elevii sunt familiarizati, in |
|
|
ma-ma-ma-ma-ma-ma- ma-ma-ma me-me-me-me-me-me- me-me-me mi- mi- mi- mi- mi- mi- mi- mi- mi |
Exercitiul |
|
|
|
cadrul acestor exercitii de tehnica vocala cu un motiv melodic din cantecul ce urmeaza a fi predat; in felul acesta, copiii au impreisa ca le este cunoscut cantecul, piedicile |
|
- I - |
- II - |
- III - |
- IV - |
|
|
intonationale fiind preintampina-te. |
|
Recunoaste-rea si intonarea cantecelor precedente |
Cant instrumental un fragment din "Sunt roman". - Recunoasteti din ce cantec face parte acest fragment? - Sa cantam; va dau tonul! - Voi recita niste versuri iar voi trebuie sa spuneti cum se numeste cantecul: |
. face parte din cantecul "Sunt roman". |
Cantatul instrumental conversatia cantul vocal |
|
"Iarna ne-a sosit in zori La fereastra ne-a pus flori Cat de veseli suntem noi Ca ne-aduce bulgari moi." |
|
|
|
- Sa cantam; atentie la ton! - Ce cantec am invatat ora trecuta? - Va dau tonul; sa cantam! |
Este vorba despre cantecul "Iarna vesela". . "Mos Craciun". |
Conversatia Cantul vocal |
- I - |
- II - |
- III - |
- IV - |
|
Dupa fiecare cantec recunoscut fac evaluare individuala, apoi colectiva. |
|
|
Pregatirea fondului aperceptiv |
Legatura cu lectia noua este facuta printr-o discutie purtata cu elevii. - In ce anotimp suntem? - Ce sarbatorim in fiecare an in aceasta luna? - Care este personajul cel mai indragit de noi in aceasta perioada a anului? Expun plansele, una dupa cealalta, discutand despre fiecare in parte. - Despre asta este vorba in cantec. Daca voi ati fi compozitorul, ce titlu ati da noului cantec? |
. iarna. Elevii dau posibile raspunsuri. . Mos Craciun. Elevii participa la discutie. Elevii dau variate raspunsuri. |
conversatia Conversatia |
- I - |
- II - |
- III - |
- IV - |
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
Comunic elevilor ca noul cantec se numeste "A sosit Mos Craciun", dupa care scriu titlul pe tabla. - Daca vreti sa calatoriti in "Regatul Copiilor Talentati" trebuie sa interpretati cantecul potrivit de tare, expresiv si sa participati activ si afectiv la lectie. |
|
Conversatia |
Prezentarea model a cantecului |
Prezint cantecul inregistrat pe caseta. |
Asculta melodia cantecului. |
Demonstra-tia Auditia muzicala |
Invatarea propriu-zisa |
Eu am sa va recit prima strofa: |
|
|
a cantecului |
"Intr-o casa mica, Lang-un brad micut Stau doi copilasi Si-l asteapta pe Mos S-au rugat si ei sa vina Mos Craciun Ca-s tare sarmani Si n-au ce pune-n pom." Recit a doua strofa: |
|
- I - |
- II - |
- III - |
- IV - |
|
"De departe vine Zvon de zurgalaiMos Craciun grabeste Catre copilasi Sa le-aduca-n case Si lor bucuria Ca au fost cuminti Da-i bate saracia." |
|
|
|
Insist asupra lamuririi cuvintelor "zvon", "zurgalai", si a expresiei "ii bate saracia". - Sa cantam acum prima strofa! Eu cant prima fraza muzicala. Cant urmatoarea fraza muzicala. - Sa legam cele doua fragmente! Astfel procedez si cu restul cantecului. |
Elevii o repeta. Canta a doua fraza muzicala, dupa care le vor canta legate. Astfel se procedeaza pentru invatarea primei strofe. |
Demonstra-tia Exercitiul Exercitiul |
Asigurarea feed-back-ului |
- Ati invatat cantecul foarte bine, de aceea va |
Canta toti |
Lauda |
- I - |
- II - |
- III - |
- IV - |
|
propun sa cantati odata cu copilul inregistrat pe caseta! Numesc un solist care vine in fata clasei si canta prima strofa, ceilalti elevi cantand numai refrenul. |
elevii din clasa. Un elev canta prima strofa, clasa - refrenul; un alt elev canta a doua strofa, ceilalti elevi - refrenul. |
Cantul |
Evaluare |
Reprezentantii fiecarui rand interpreteaza noul cantec. |
Un elev canta prima strofa; alt elev - cea de-a doua strofa; urmatorul elev canta refrenul. |
Cantul |
Aprecieri finale |
Mi-a placut cum ati participat la lectie, dar sa vedem daca Craiasa este de acord cu mine! Craiasa Zapezilor vine in fata clasei si va lauda elevii, dandu-le ca recompensa un bilet de calatorie in Regatul Copiilor Talentati. |
Elevii sunt entuziasmati. |
|
- I - |
- II - |
- III - |
- IV - |
|
Acest bilet este inscriptionat cu cate o nota muzicala. - Voi treuie sa pastrati acest bilet pentru a i-l arata si lui Mos Craciun, ca sa vada cat de bine ati invatat. |
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |