Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1 , Bicaz
Clasa a IV-a B
Aria curriculara: Om si societate
Obiectul: Istorie
Unitatea de invatare: Europa in epoca moderna
Data
Obiectul: Istorie
Subiectul: Revolutia de la 1848 in Tarile Romane
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Obiectiv fundamental Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea istoriei in contexte variate.
- insusirea principalelor cunostinte privind Revolutia de la 1848 ( cauze, forte participante, desfasurare, urmari, insemnatate);
- imbogatirea vocabularului cu noi termeni istorici.
Obiective operationale:
A. Cognitive:
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
OC1- sa precizeze cauzele revolutieide la 1848;
OC2- sa descrie situatia internatiomnala din aceasta perioada;
OC3- sa descrie situatia interna;
OC4- sa precizeze scopul comun al revolutionarilor;
OC5- sa povesteasca desfasurarea evenimentului istoric dela 1848;
OC6- sa identifice pe harta localitatile in care s-a declansat revolutia ;
OC7- sa identifice personalitatile istorice care au participat la eveniment;
OC8- sa precizeze care au fost urmarile revolutiei;
OC9 sa foloseasca termenii istorici revolutie, libertate nationala, unitate nationala.
Motrice:
OM1- sa-si dirijeze atentia catre centrul de interes vizat de propunator;
B. Afective:
Elevii:
OA1- sa manifeste interes pentru lectie;
OA2- sa manifeste interes pentru cautarea si cercetarea izvoarelor pe baza carora se poate reconstitui trecutul istoric.
Resurse:
Bibliografice:
Oficiale: programa scolara, clasele a IV-a, Bucuresti, 2004;
Manual de istorie, Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Steluta Vlad, Editura ARAMIS; 2006
Pedagogice: .Proiectare si evaluare didactica in invatamantul primar, m. Manolescu, V. Molan, A. Nicolae, L.Yelgin,
Editura SEAUA PROCION
Metodologice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, munca independent, observatia, metoda trifoiului cu patru foi,
Mijloace de invatamant: planse didactice, fise, calculator, retroproiector, flipchart, casetofon, fise de lucru;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, in perechi
Temporale: 45 minute
Etapele lectiei/ durata |
Ob. |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Forme de organizare |
|||||
1. Moment organizuatoric 2'min. |
|
Se pregatesc materialele necesare pentru lectie. Se asigura linistea si ordinea necesare inceperii lectiei. |
Se pregatesc pentru lectie. |
|
|
Frontala |
|
2 .Reactualizarea cunostintelor 6' min. |
OM1 |
Reactualizarea cunostintelor se realizeaza printr-un concurs interactiv. Clasa este impartita in trei echipe. Fiecare echipa primeste un ,, cior-chine", pe care va trebui sa-l completeze in timp util. Dupa completare, cate un reprezentant al fiecarei echipe va veni in fata si va prezenta activitatea intregii echipe. Daca nu au fost acoperite toate informatiile, echipele adverse pot interveni, copletand spatiile ramase libere, astfel obtinand puncte suplimentare. |
Se mobilizeaza si completeaza ,, ciorchinele" in timp util. Un reprezentant din fiecare echipa iese in fata clasei si va prezenta lucrul fiecarui grup. Ceilalti asculta, si intervin completand, daca este cazul. |
Explicatia Metoda ,,Tifoiului cu patru foi" Munca in echipa Conversatia |
Tifoi cu patru foi |
Frontala Pe grupe |
Evaluare reciproca Observare sistematica |
3. Captarea atentiei 2'min |
OM1 |
Folosind un casetofon, elevii vor asculta o strofa din Imnul Romaniei- ,,Desteapta-te, Romane", scris de Andrei Muresan la Revolutia de la 1848. |
Asculta Imnul Romaniei. |
Expozitiunea |
Casetofon CD |
Frontala |
|
4. Anuntarea temei si a obiectivelor 2' min. |
OA1 |
Facand o corelatie intre versurile ascultate, elevii vor fi anuntati ca tema lectiei este: ,, Revolutia de la 1848". Le sunt prezentate, in termeni accesibili, obiectivele urmarite. Tema este scrisa la tabla. |
Asculta cu atentie. Elevii deschid caietele si isi noteaza tema lectiei. |
Conversatia Explicatia |
|
Frontala Frontala |
|
5. Prezentarea continutului 3' min. |
OA1 |
,, Desteapta-te, romane, din somnul cel de moarte In care te-adancira barbarii de tirani Acum, ori niciodata, croiesteti alta soarta" Cui ii este adresata chemarea? Ce inseamna ,,somnul cel de moarte"? Le explic elevilor ca revolutia de la 1848 a fost ,,desteptarea pe care o asteptau poetul si poporul roman. Stapanirea straina- otomana si habsburgica- era tot mai apasatoare. Nevoia de reforme si transformari moderne, progresiste era tot mai mare. |
Citesc versurile. Chemarea este adresata tuturor romanilor. Acestia doreau unitatea nationala a romanilor. ,, Somnul cel de moarte" inseamna perioada de tecere si de suportare a vietii apasatoare. Asculta cu atentie. |
Lectura Conversatia Explicatia |
Plansa |
Frontala Frontala |
Chestionareorala |
6. Dirijarea invatarii 20'min. |
OC1 OC" OC3 OC4 |
Pentru a intelege mai bine care au fost cauzele, fortele care au participat, scopurile urmarite, vom urmari pe videoproiector o prezentare Power Point Sa o urmarim cu atentie! Prezentarea este realizata dupa urmatorul plan: ♦ situatia internationala; ♦ situatia interna; ♦ scopul comun al revolutionarilor din Tarile Romane; ♦ Revolutia din Moldova; ♦ revolutia din Transilvania; ♦ revolutia din Tara Romaneasca; ♦ urmarile Revolutiei. |
Asculta cu interes. Urmaresc prezentarea. |
Explicatia Conversatia |
Prezentare power point |
Frontala |
Observare sistematica |
7. Obtinerea performantelor 3' min. |
OC1 OC9 OC7 OC4 OC8 |
Adresez intrebari referitoare la continutul materialului vizionat. Care au fost cauzele revolutiei? Cine au participat la revolutie? Care era scopul comun al revolutionarilor? Care au fost urmarile? |
- Cauzele au fost : stapanirea straina - otomana si habsburgica - era tot mai apasatoare; lipsa libertatii si egalitatii in drepturi; lipsa libertatii cuvantului si a tiparului; lipsa libertatii politice; La revolutie au participat tinerii studiosi, boieri, burghezitarani.. Scopul comun era: inlaturarea asupririi din societatea romaneasca, improprietrirea taranilor cu pamant, egalitatea in drepturi cu maghiarii si secuii , unirea, independenta Revolutia a contribuit la intarirea si adancirea ideii de unitate nationala a romanilor; a deschis calea modernizarii societatii romanesti. |
Conversatia Conversatia |
Plansa cu schema lectiei |
Frontala Frontala |
Chestionare orala Chestionare orala. |
8. Evaluare 3'min. |
OM1 |
Pentru evaluarea cunostintelor, propun elevilor o fisa.( Anexa 4). |
Elevii completeaza fisa de evaluare, avand in fata schema lectiei. |
Exercitiul |
Fise |
Individuala |
Observare sistematica |
9. Retentia 2'min. |
OM1 |
Se verifica raspunsurile elevilor . Fac aprecieri asupra modiului in care elevii au participat la activitate. |
Se evalueaza reciproc, schimband fisele intre ei. |
Conversatia |
|
Frontala |
Autoevalua-rea |
10. Transferul 2' min. |
|
Se anunta tema pentru acasa. |
Isi noteaza tema pentru acsa. |
Explicatia |
|
Caiete |
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |