Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Data: 16.03.2011
Clasa: IB
Scoala : cu cls.I-VIII Magurele
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 30-100, fara trecere peste ordin
Subiectul: Scaderea numerelor naturale formate din zeci
Tipul lectiei: insusire de noi cunostinte
Obiective de referinta:
1.3 sa efectueze operatii de adunare si scadere cu numere naturale de la 0 la 100, fara trecere peste ordin;
2.5
sa exploreze modalitati de a descompune numere mai mici ca
2.6 sa rezolve probleme care presupun o singura operatie din cele invatate.
Obiective operationale:
O1.3.1 sa efectueze operatii de scadere a numerelor formate din zeci respectand algoritmul de calcul;
O1.3.2 sa efectueze operatii de calcul mintal;
O2.5.1 sa rezolve exercitii de scadere a numerelor naturale formate numai din zeci pe baza unor formulari de tipul "cu atat mai mic", "scade
";micsoreaza",,redu"
O2.6.1 sa rezolve probleme care presupun o singura operatie de scaderea numerelor formate din zeci;
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic.,Cubul,
Mijloace de invatamant: manual, caiet, planse, fise, betisoare,Cubul,flori
Forme de organizare:frontal, individual si pe grupe
Timp: 90 min.
SCENARIUL LECTIEI
Nr. Crt. |
ETAPELE LECTIEI |
OB OP |
CONTINUTUL INVATARII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DE INVATAMANT |
FORME DE OR |
|||||
|
Moment organizatoric |
|
- se asigura climatul optim pentru buna desfasurare a lectiei; - se pregateste materialul didactic. |
|
|
|
|
|
Captarea atentiei |
|
-plic surpriza de "Fiti atenti si ascultati Ghicitori sa dezlegati!" |
|
Plicuri cu scrisori de la Iepuras |
Act. frontala |
Orala |
|
Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior |
|
- se realizeaza pe baza ghicitorilor din plicul Iepurasului: PLICUL1. "- Buna ziua, ciupercute, Doua mari si trei micute! Buna ziua, mai pitici, Spuneti , cate suntem?" (cinci) -Ce operatie ati folosit pentru a afla cate ciupercute sunt? -Cum se numesc numerele care se aduna? -Cum se numeste rezultatul adunarii? -Care este suma numerelor 3 si 4? -Afla numarul cu 3 mai mare decat 5. "In curtea lui Mos Andrei Stau vreo zece mielusei Sase pleaca pe imas Cati in curte au ramas?" -Acum ce operatie ati folosit? -Cum se numesc numerele care se scad? -Cum se numeste rezultatul scaderii? -Care este diferenta numerelor 8 si 6? -Afla numarul cu 10 mai mic decat 14. PLICUL II Se deschide al doilea plic si se rezolva cerintele. "Cati fluturasi sunt? 3 + 2= 5 Se citeste problema :Clasa I B a plantat 30 de pomisori,iar cls,I A 20 Puneti intrbarea si rezolvati problema ; Cati pomisori sunt ? 30 +20 +50 Din ce sunt compuse numerele pe care le-am adunat ? (numerele sunt formate numai din zeci) |
exercitiul conversatia explicatia problematiza- rea |
plansa |
Act. frontala |
Orala |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
se anunta tema si obiectivele ce vor fi urmarite pe parcursul lectiei ; se scriu data si titlul lectiei la tabla si in caiete. |
conversatia |
|
Activ. frontala |
|
|
Dirijarea invatarii |
|
a)-elevii vor efectua adunari folosind betisoarele se simbolurile,si vor scrie exercitiile in caiete Se continua sub forma de joc,,Plicurile iepurasului.,,. PLICUL III
- se cere elevilor sa numere din PLICUL IV .-se cere elevilor sa raspunda la o ghicitoare: Martinel e suparat in casuta sa,caci nu stie sa raspunda la ghicitoare.:asa,iepurasul va trece de al doilea obstacol. "Am cules azi din padure, Cinci cosulete cu mure. Mai culeg un cosulet Spune-mi daca esti istet Cate cosuri am cu mure Adunate din padure?" 5+1=6 (cosulete cu mure) Dar daca am in fiecare cos cate 10 mure, cate mure am cules? (elevii rezolva cu ajutorul grupurilor de 10 betisoare de pe banci sau cu numaratoarea) 50+10=60 (cosulete cu mure) Elevii scriu pe caietul mic acest exercitiu de pe tabla. PLICUL V -se cere elevilor sa rezolve ex.de pe cub(oral) -se cere elevilor sa alcatuiasca ex de adunare pornind de la nr. de pe florile din panou ---cere copiilor sa-l ajute sa treaca de obstacolul nr.3,un copac pe crengile caruia trebuie sa scrie operatii de adunare a caror suma sa fie =80 |
jocul didactic problematiza- rea munca cu manualul |
-betisoare -simboluri(triun-ghiuri) FISA DE LUCRU Plansa caiete Cubul Flori decupate |
|
Orala Scrisa |
|
Obtinerea performantei |
|
PLICUL VI Ajung la casuta piticilor, afla adresa si primesc ca sarcina sa rezolve o problema,ca sa treaca de obstacolu 4 |
Explicatia Problematiza- rea |
plansa |
Act.frontala si individuala |
|
|
Activitate trandisciplinara |
|
Cantecul ,,Sade rata,, |
|
|
|
|
|
Evaluarea performantei |
|
PLICUL VII In final au ajuns |
Munca independenta |
fise |
Activ. pe grupe |
Scrisa |
|
Incheierea activitatii |
|
Se fac aprecieri generale asupra modului in care au raspuns si s-au comportat . |
|
|
|
|
Numele: .. 16.03.2011
Fisa de lucru
Obstacolul nr.1: Ajuta-l pe
Iepuras sa numere din
Obstacolul nr.2: Ajuta-l pe Martinica sa raspunda la o ghicitoare:
"Am cules azi din padure,
Cinci cosuelte cu mure.
Mai culeg un cosulet
Spune-mi daca esti istet
Cate cosuri am cu mure
Adunate din padure?"
Obstacolul nr.4 Rezolva repede si bine!
In parc sunt 30 de lalele rosii si 20 de lalele galbene.
Cate lalele sunt in parc?
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |