| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DIDACTIC
A. Algoritm introductiv
Unitatea de invatamant: Liceul Teologic Ortodox "Episcop Roman Ciorogariu"
Clasa: a VII-a A
Data:
Disciplina: Geografia Continentelor - Asia
Unitatea de invatare: Asia de V și SV
Lectia: Israel
Tipul de lectie: mixta
Locul de desfasurare: cabinetul de geografie
Obiectivul general: CUNOASTEREA SI INSUSIREA PRINCIPALELOR ASPECTE CE DEFINESC SPECIFICUL GEOGRAFIC AL ISRAELULUI
Obiective ale evaluarii:
Cognitiv: Oe1 - sa localizeze pe Harta fizica a Asiei Orientul Apropiat și Orientul Mijlociu;
Oe2 - sa localizeze pe Harta fizica a Asiei Israelul și vecinii sai;
Oe3 - sa indice pe harta si sa numeasca principalele unitati de relief si elemente de hidrografie;
Formative: Oe4 - sa descrie vegetatia, fauna si solurile;
Oe5 - sa descrie tipul de climat cu diferentierile acestuia pe teritoriul Israelului si influentele acestora asupra cadrului uman;
Atitudinal: Oe6 - sa manifeste interes pentru rasele și religiile Terrei;
Evaluarea: criteriala si formativ - ameliorativa(de achizitii, de proces, de produs).
Atitudini si valori:
Instrumente de evaluare: verificare forntala orala, fise de lucru, observarea sistematica, conversatia examinatoare.
Forme de organizare a activitatii: frontala, individuala
Metode: M1- exercițiul
M2- conversația
M3- intrebare problema
M4- lucrul cu harta
M5- analiza
Resurse: umane - 30 elevi
de timp - 50 minute
materiale - oficiale: m1: Programa scolara
m2: Macroproiectarea didactica / Proiectarea unitatilor de invatare
m3: Manuale
- cartografice: m4: Harta fizica a Asiei
- grafice:
- alte surse: m5: Plansa - schema a lectiei, m6 - Fise de lucru,
m7 - Power point.
Bibliografie:
Posea, G., Armaș Iuliana, (1999), Geografie - manual pentru clasa a VII- a, Editura All, București ; ***internet
| 
   Secventele didactice  |  
   Continuturi vizate  |  
   Obiective de evaluare  |  
   Activitatea profesorului  |  
   Activitatea elevului  |  
   Resurse  |  
   Evaluare  | 
 |
| 
   procedurale  |  
   materiale  | 
 ||||||
| 
   Moment organizatoric  |  
    |  
    |  
   - Absente - Pregatirea materialelor didactice - Organizarea clasei - Crearea unui climat cooperant  |  
   - Raspund cerintelor - Pregatesc materialele solicitate  |  
    |  
    |  
    | 
 
| 
   Reactualiza- rea cunoștințelor  |  
   Asia - Economia  |  
    |  
   - Propunatorul adreseaza urmatoarele intrebari: - precizați categoriile de regiuni agricole; - numiți principalele plante de cultura specifice Asiei; numiți principalele resurse a Asiei și ramurile industriale mai importante ;  |  
   - Sunt atenți - Precizeaza cele doua regiuni agricole - Enumera principalele plante de cultura specifice Asiei - Precizeaza principalele resurse a Asiei și ramurile industriale mai importante  |  
    M2  |  
    |  
    | 
 
| 
    Ecocarea  |  
    |  
    |  
   - Precizeaza titlul lecției Pune in functiune videoproiectorul pe care este scris titlul lectiei - Prezinta ceea ce vor studia, ce vor ști sa faca la sfarșitul lecției cu cele insușite, de ce este important sa cunoasca alte țari - Organizeaza invațarea  |  
   - Sunt atenti - Noteaza in caiete titlul lecției  |  
    M2  |  
    m5  |  
    Observare sistematica  | 
 
| 
    Dobandirea de noi cunoștințe  |  
    Asia de V și SV Israel  |  
    Oe1 Oe2 Oe3 Oe5 Oe3 Oe4 Oe6  |  
   Propunatorul soliciata elevilor sa : -identifice și sa numeasca principalele articulații de țarm ale Asiei de S și SV - propunatorul numește statele ce aparțin de aceasta regiune a Asiei - Propunatorul prezinta pe videoproiector: - suprafața țarii - populația și densitatea - capitala Israelului poziția geografica și vecinii - formele majore de relief: - N - M-ții Galileei (1 208 m) - centru - Dealurile Shefela (150 - 600 m) - S - Deșertul Negev (ocupa ½ din teritoriul Israelului) V - Campia Sharon (litorala) - Propunatorul cere elevilor sa localizeze pe harta fizica a Asiei formele de relief amintite mai sus - Propunatorul: solicita elevilor sa numeasca și sa caracterizeze principalele climate ale Israelului in funcție de pozitia geografica pe Glob și pe continent a țarii - Propunatorul numește principalele ape din Israel - Propunatorul prezinta pe videoproiector: - vegetația - fauna - populația - Propunatorul cere elevilor sa identifice pe harta principalele orașe din Israel - Propunatorul precizeaza principalele resurse ale Israelului și ramurile industriale mai importante - indica tipuri de culturi agricole in Israel  |  
    - Indica pe harta articulațiile de țarm - Sunt atenți - Noteaza in caiete ideile - Localizeaza Israelul in SE -ul Marii Mediterane și pana la valea Iordanului Identifica localizeaza și numesc principalele forme majore de relief ale Israelului - Elevii identifica principalele climate ale Israelului Caracterizeaza elementele climatice pentru fiecare - Noteaza in caiete ideile - Elevii noteaza: - ape statatoare: M. Moarta, Lacul Tiberiada - ape curgatoare: Raul Iordanului - Sunt atenți și noteaza - Ierusalim, Tel Aviva, Haifa - Analizeaza materialele prezentate - Sunt atenți - Emit pareri  |  
    M2 M5 M6 M6 M6 M5 M2 M4 M4 M2  |  
    m4 m7 m4 m3 m4 m7 m4  |  
    Frontala orala Observare sistematica Frontala orala Observare sistematica Frontala orala  | 
 
| 
    Evaluarea cunoștințelor  |  
    |  
    |  
    - Propunatorul prezinta pe videoproiector o fișa de evaluare a lecției predate, solicitand elevii sa o rezolve - Imparte pentru fiecare o fișa de evaluare  |  
    - Elevii rezolva fișa de evaluare pe baza cunoștințelor acumúlate pe parcursul lecției  |  
    M1 M3 M4  |  
    m6, m7  |  
    Observare sistematica  | 
 
| 
   Aprecierea si notarea  |  
    |  
    |  
   -Analizeaza critic, lauda, ierarhizeaza, noteaza  |  
   -Se apreciaza la aprecierile formulate  |  
    |  
    |  
    | 
 
	  
 
| E posibil sa te intereseze alte documente despre:
               | 
        
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |