QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

didactic clasa a vi-a geografia continentelor si oceanelor - asia - populatia asiei. statele



PROIECT DIDACTIC

Data

Clasa a VI-a

Disciplina "Geografia Continentelor si Oceanelor - Asia "

Tipul lectiei mixta

Durata lectiei 45 min



Tema: POPULATIA ASIEI. STATELE

Obiective de evaluare:

* sa compare o zona naturala din Europa cu cea din Asia.

* sa demonstreze prin 2-3 exemple necesitatea protectiei naturii Asiei.

Obiective generale:

* cunoasterea trasaturilor generale ale populatiei Asiei.

Obiective de referinta

* sa enumere principalii factori de repartitie a populatiei.

* sa distinga principalele popoare de pe continent.

Obiective operationale: La sfirsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:

O1:Sa identifice si sa explice cu cuvinte proprii esenta principalelor notiuni.

O2:Sa explice cauzele repartitiei neuniforme a populatiei pe teritoriul Asiei.

O3:Sa identifice pozitia statelor asiatice pe harta politica.

O4:Sa manifeste interes fata de statele si popoarele Asiei



*Metode didactice : Lucrul cu harta, observarea, explicarea, interpretarea hartii, conversatia, analiza.

*Procedee didactice: problematizarea, conversatia euristica, conversatia cateheica.

Tehnici activizante -Schema "paianjen"

-Schema cauza-efect


*Forme de organizare a lectiei:

-activitatea frontala

-activitatea individuala

-activitatea in grup


*Materiale didactice:

-Harta Politica a Lumii

-caietul elevului

-tabla, creta

-manualul liceal clasa a VI-a

*Bibliografie:

1. Petru Prunici, Serafima Roscovan - "Geografia continentelor si a oceanelor", Oceanele, Chisinau, 2005

2. Serafima Roscovan, V. Tapes - "Ghidul profesorului" ed Lumina, Chisinau, 2006



SCENARIUL LECTIEI

Etapele

lectiei

Timp

Obiective

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode de predare-invatare

Evaluare


I.Moment organizatoric

1-2 min.



Profesorul saluta elevii si urmareste pregatirea lor catre lectie.

Captarea atentiei prin LANTUL EMOTIILOR si povestea cersetorului

(Anexa)



Elevii se pregatesc de lectie, asculta cu atentie cele spuse de profesor.



conversatia,

observatia



II.Evaluarea

cunostintelor

12 min.













III.Dirijarea

invatarii

1.Punte de trecere de la tema anterioara la cea actuala

1-2 min.






2.Predarea si invatarea temei noi

25 min.







Realizarea obiectivelor




































O1







Prof. cere de la elevi sa relateze informatiile pregatite despre rezervatiile naturale ale Asiei.

Deasemenea propune pentru toti elevii frontal - reyolvarea unui rebus la tema, iar alti doi elevi li se repartizeaza activitate individuala - pe fise

Prof. inainteaza fise cu intrebari.



Prof. inainteaza intrebarea:"Cine joaca rolul decisiv in pastrarea sau distrugerea zonelor naturale ale Asiei?"









Prof. scrie tema pe tabla. Anunta obiectivele lectiei.







Prof. inainteaza tehnica Arborele de idei, cere de la elevi sa raspunda la intrebarea:"Ce stiti despre populatia Asiei?"

Cerind identificarea ti explicarea termenilor la tema, afiseaza termenii cheie



Elevii povestesc raspund

Elevii raspund la intrebarile de pe fise.










Elevii raspund la intrebara profesorului:"Pop. poate actiona atit pozitiv (prin protejarea parcurilor nationale) cit si negativ (prin

extinderea zonelor urbane si defrisare).

Elevii scriu in caiete tema si participa la discutia obiectivelor. Scriu obiectivele in caiete.


Elevii raspund la intrebarea prof., ideile se inscriu in Arbore.




conversatia















conversatia

euristica

brainstor

ming










Conversatia

expunere








Conversatia

Arborile de idei

Expunere

Discutie dirijata




evaluarea

cunostintelor anterioare













evaluarea

cunostintelor anterioare





















formativa




O2
















O3














O4







Prof. propune elevilor sa analizeze comparativ fig. din manual (Harta fizica a Asiei),  (Harta densitatii populatiei si a popoarelor) si sa explice principalele cauze care determina repartitia neuniforma a populatiei.



Prof. propune elevilor sa treaca cu vederea textul din manual (Statele Asiei) si a Hartii politice. Cere sa diferentieze statele Asiei (dupa dimensiune, conditiile naturale, populatie, resurse) si sa le localizeze pe harta contur.


Prof. furnizeaza informatii suplimentare despre populatia Asiei si problemele cu care se confrunta ea in prezent.






Elevii

analizeaza figurile din manual si

fac deductiile respective. Ideile principale se inscriu in Arbore.


Elevii descopera diferentele care exista intre statele Asiei.







Elevii in perechi se implica in problemele populatiei Asiei. Prin metoda Brainstorming-ului emit idei.

Analizeaza problemele demografice ale Asiei azi



lucrul cu hartile tematice, conversatia,analiza, sinteza.






lucrul cu manualul,

lucrul cu hartile

tematice








conversatia

Brainstorming





formativa











formativa












formativa





IV

Consolidarea

5 min.








Prof. inainteaza intrebari frontale:"De ce numarul locuitorilor Asiei este mare dar neuniform repartizata in comparatie cu vastitatea teritoriului sau? De ce statele din E si SE Asiei sint mai dezvoltate decit cele din centrul ei?"

Repartizeaza lucrul pe fise pentru trei grupe de  elevi


Elevii emit idei.



problemati-zare


sumativa


V. Lucrul pentru acasa

1-2 min.



Prof. inainteaza intrebarea problematizanta:"Cum ar fi repartizata populatia Asiei, daca nu ar exista muntii Himalaya si Podisul Siberiei Centrale?"

DE invaaat statele si Capitalele statelor din Asia



Elevii noteaza intrebarea in caiete si paragraful respectiv.







CAPTAREA ATENTIEI:


"La 170 km de orasul Alma-Ata se afla un exemplar unic al naturii . un munte . cintator. Cum se produce fenomenul? Vinturi puternice aduc din defileuri nisip fin, pe care il depoziteaza pe stincile abrupte. Cind vintul inceteaza sa sufle, nisipul incepe sa alunece, producind un fel de "cintec".


??? Ce emotii va coplesesc?



ANEXA 1.

POVESTEA CERSETORULUI


La intrare in parc, in soarele primaverii, trecatorii de abia il observau pe barbatul care, lipit de un copac, cu un carton la git intindea o sapca ponosita.


Studenta in blue-jeans, trecu grabita Alta hirtie de 1..leu, alti pasi care se indreptau si reveneau. Tinara se gindi putin, se intoarse, scrise ceva pe o foaie rupta din caietul de sub brat, dibui de undeva un bold si o prinse peste cartonul orbului. Tocurile grabite s-au indreptat definitiv.


In ziua aceea, barbatul nu a inteles de ce lumea din parc a fost mult mai darnica decit de obicei.


Seara a rugat o batrinica sa-i citeasca putinele cuvinte de pe foaie:

"AFARA COPACII INFRUNZESC,

DAR EU FRUNZELE NU POT SA LE VAD "



ANEXA 2.


  1. ce tip de soluri sunt caracteristice in zona padurilor de conifere? (podzolice);
  2. ce tip de sol se intilneste in stepa? (Cernoziom);
  3. cum sunt numite desisurile de arbusti cu radecini aeriene din regiunile de litoral ale insulelor des inundate? (mangrove);
  4. cum este numita zona cu vegetatie ierboasa bogata si arbori izolati? (savana);
  5. cum sunt numite padurile bogate formate din bambus, palmier, bananier, din zona ecuatoriala? (jungle);
  6. in ce zona naturala se intilnesc muschii si licehenii? (deserturile arctice);
  7. zona naturala de tranzitie la sud de tundra? (silvotundra);
  8. ce clima este caracteristica pentru padurile ecuatoriale vesnic verzi? (ecuatoriala);
  9. ce soluri sunt caracteristice pentru padurile ecuatoriale vesnic verzi? (lateritice);
  10. zona naturala unde sunt raspindite in special rozatoarele, tistar, soarecele de cimp? (stepa);
  11. ce animal este rezistent la lipsa de apa din desert? (Camila);
  12. cum sunt numite regiunile din desert cu vegetatie  bogata? (oaze).


TERMENII CHEIE


Populatie

Natiune

Natalitate

Mortalitate

Spor natural

Densitate

Problema demografica

Politica demografica

Rasa umana

Popor


FEEDBAK

Profesorul le propune elevilor sa completeze TABELUL CARACTERISTICILOR (activitate in grup)

Grupul nr. 1.

Indcii de caracterizare a populatiei

Caracterizare succinta

1. Numarul populatiei Asiei


2. Densitatea medie a populatiei


3. Rasele umane


4. Limbile vorbite


5. Religiile practicate



Grupul nr. 2.

Indcii de caracterizare a populatiei

Caracterizare succinta

1. Cele mai populate state. Densitatea maxima a populatiei


2. Urbanizarea


3. Cele mai mari orase


4. Cele mai vehi orase de pe Terra


5. Cele mai mari probleme demografice.



Grupul nr. 3.

JURNALUL EXPLICATIILOR. Activitate in grup.

Intrebari

Explicatii

1. de ce pe cimpiile Chineza si Indo-Gangetica densitatea populatiei este mare?


2. De ce in Hong Cong, Japonia densitatea populatiei este mare?


3. De ce in Mongolia este cea mai mica densitate a populatiei?





FISA DE LUCRU



Recunoasteti rasa umana din imaginea alaturata si enumerati cateva trasaturi caracteristice

  1. Precizati ce rasa rezulta in urma incrucisarii intre dintre albi si negri.
  2. Religia crestina este raspandita in: . . . . . . . . . . . . . . . . .
  3. Popoare de origine romanica sunt: . . . . . . . . . . . . . . .






FISA DE LUCRU



  1. Recunoasteti rasa umana din imaginea alaturata si enumerati cateva trasaturi caracteristice

  1. Precizati ce rasa rezulta in urma incrucisarii intre dintre indieni  si negri.
  2. Religia islamica este raspandita in: . . . . . . . . . . . . . . . . .

4. Popoare de origine germanica sunt: . . . . . . . . . . . . .





FISA DE LUCRU



1.Recunoasteti rasa umana din imaginea alaturata si enumerati cateva trasaturi caracteristice

  1. Precizati ce rasa rezulta in urma incrucisarii intre dintre pieile rosii si albi.
  2. Religia budista este raspandita in: . . . . . . . . . . . . . . . . .

4. Popoare de origine slava sunt: . . . . . . . . . . . . . . .





Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }