Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
GRUPA MIJLOCIE
TEMA: CINE SUNT/SUNTEM?
DOMENIU: ȘTIINȚA
SUBIECTUL ACTIVITATII:"Costumul popular"
MIJLOC DE REALIZARE: observare
OBIECTIVE OPERATIONALE:
I. COGNITIVE:
sa identifice elementele componente ale costumului popular;
sa descrie elementele componente ale costumului popular;
sa aprecieze frumusetea costumului (decorare alcatuire,culoare);
sa denumeasca ocaziile cand se poarta costumul popular;
II. AFECTIVE
sa iubeasca costumul popular;
sa doreasca sa poarte costumul popular;
III. PSIHO-MOTORII:
sa-si formeze o tinuta corecta si corespunzatoare pentru activitate.
Sa execute pasii de hora
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE:Observarea,conversatia, explicatia, problematizarea, demonstratia.
MATERIALUL DIDACTIC: costume populare (de fata si de baiat)
Albume cu fotografii in care este prezentat costumul popular in diferite ocazii,
BIBLIOGRAFIE:
Liliana Ezechil si Mihaela Paisi Lazarescu-LABORATOR PRESCOLAR-Ed.V&Integral,Bucuresti 2001
Departamentul invatamantului prescolar-Caiet de evidenta a activitatii si prezentei educatoarei ,Pitesti,2007(verigile proiectului de activitate didactica)
Alexandru Cebuc-GRIGORESCU-Ed.Regia autonoma "Monitorul oficial" Bucuresti 2007(album de arta)
Liliana Ezechil si Mihaela Paisi Lazarescu-LABORATOR PRESCOLAR-Ed V&Integral ,Bucuresti 2001.
Maria Comanescu-GHIDUL EDUCATOAREI-CUNOASTEREA MEDIULUI-Ed Didactica si Pedagogica-Bucuresti 1998.
Liliana Ezechil si Mihaela Paisi Lazarescu-LABORATOR PRESCOLAR-Ed V&Integral ,Bucuresti 2001.
Maria Comanescu-GHIDUL EDUCATOAREI-CUNOASTEREA MEDIULUI-Ed Didactica si Pedagogica-Bucuresti 1998.
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUAREA |
Momentul organizatoric |
Se vor crea conditii igienice si de ordine, necesare unei bune desfasurari a activitatii: Aerisirea clasei; Asezarea mobilierului in forma de semicerc; Pregatirea materialului didactic; Intrarea copiilor. |
|
|
Captarea atentiei |
La usa grupei va bate o fetita si un baietel imbracati in port popular care doresc sa spuna fiecare cate o poezie copiilor. Fetita va recita poezia "Romancuta" de Elena Eugenia Oltan ,iar baiatul recita poezia "Romanasul" |
Conversatia |
|
Anuntarea temei |
Astazi vom observa costumul popular. |
|
|
Dirijarea Invatarii si Obtinerea performantelor |
Se observa costumele populare cu care sunt imbracati cei doi copii. Daca nu exista posibilitatea prezentarii costumelor se vor utiliza albumele cu fotografii cu costume populare. Se denumesc partile componente ale costumului popular atat la fata cat si la baiat. Se fac comparatii intre cele doua costume femeiesc si barbatesc. Se remarca frumusetea costumului popular ,culorile,motivele florare sau geometrice,migala cu care au fost lucrate. Se prezinta copiilor alte costume populare din alte zone geografice si se face comparatia intre costumul reprezentativ zonei si celelalte costume populare. Se vor stabili cateva elemente comune tuturor costumelor populare. Se cere copiilor sa precizeze ocaziile in care purtam costumul popular. Se va insista asupra faptului ca acestea sunt rodul creatiei si imaginatiei poporului. Pe parcursul intregii activitatii se vor antrena cati mai multi copii; se va urmari in mod special modul lor de exprimare si daca s-au insusit noile cunostinte. |
Observarea Explicatia Conversatia Problematizarea Demonstratia Observarea Explicataia Problematizarea Conversatia Conversatia |
Exercitiul verbal |
|
executarea pasilor de hora si alte dansuri din zona |
|
|
Incheierea activitatii |
Aprecieri privind modul de comportare al copiilor la activite |
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |