Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Data - 23 martie 2007
Colegiul " Henri Coanda" Bacau
Disciplina - chimie
Clasa - a X-a E
Tema - Hidrocarburi
Tipul lectiei - lectie de recapitulare si consolidare a cunostintelor
Durata: 50 minute
Obiective operationale:
A. Cognitive. Elevii trebuie sa:
A1- sa defineasca notiunea de hidrocarbura
A2 - sa defineasca alcanii
A3 - sa defineasca alchenele
A4 - sa defineasca alchinele
A5 - sa defineasca arenele
B. Afectiv-motivationale:
B1- sa manifeste interes fata de rezolvarea calculelor chimice;
B2- sa castige increderea in sine prin rezolvarea individuala a unor calcule;
B3 - sa stabileasca relatii cu colegii in vederea rezolvarii unor sarcini in comun
C. Psihomotorii:
C1- sa scrie corect rectiile chimice ale proceselor intr-o schema- program;
C2- sa valorifice concepte si notiuni insusite prin studiul chimiei;
C3- sa evalueze corectitudinea modului de rezolvare propus de colegi.
Metode folosite: conversatia, jocul didactic, activitatea individuala si de grup, problematizarea.
Material didactic folosit: fise de lucru
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
1. Moment organizatoric |
Verifica prezenta, distribuie fisele de recapitulare si sistemele periodice. |
Isi pregatesc mesele de lucru. |
2. Anuntarea obiectivelor |
Profesorul informeaza elevii cu privire la scopul urmarit in lectie si anume recapitularea tuturor hidrocarburilor studiate. |
|
3. Actualizarea cunostintelor |
Verifica cunoasterea notiunilor teoretice necesare rezolvarii problemelor prin intrebarile:
Verifica frontal tema pentru acasa. |
Raspund la intrebarile lansate, corecteaza raspunsurile colegilor. |
4. Prezentarea sarcinilor si a situatiilor de invatare. |
Precizeaza ca se va lucra mai intai individual, apoi in grupuri de cate 6 elevi. |
|
5. Dirijarea invatarii |
Propune initierea unui concurs de rezolvare de rebusuri chimice. Formeaza 4 echipe a cate 6 elevi astfel incat, fiecare echipa sa construiasca un rebus pentru fiecare tip de hidrocarbura studiat. Echipa 1 - alcani, echipa 2 - alchene, echipa 3 - alchine, echipa 4 - arene. |
Urmaresc prezentarile colegilor si isi noteaza rebusurile prezentate la tabla de cate un elev din fiecare echipa. Colaboreaza pentru completarea rebusului: formuleaza si rezolva problema propusa. |
6. Evaluarea formativa a progresului realizat |
Repartizeaza rebusurile celor 4 echipe propuse spre rezolvare de grupurile de elevi si stabileste timpul de lucru. Asigura buna desfasurare a intrecerii. Anunta finalul concursului, strange rezolvarile si precizeaza ca anuntarea castigatorilor se va face in lectia urmatoare dupa analiza rezolvarilor. |
Lucreaza in grup la rezolvarea problemelor. |
7. Asigurarea retentiei si a transferului |
Propune tema pentru acasa: fisa de lucru. |
Noteaza tema in caiete. |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |