| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
Proiect de Lectie
Scoala cu clasele I-VIII "Gheorghe Banea" Macin
Aria Curriculara : Educatie Plastica
Clasa : a V-a
Durata : 50'
Tema plastica : Gama culorilor calde
Subiectul lectiei : Toamna
SUBIECTUL APLICATIV: Peisajul- gen al artelor plastice
Profesor: Laurentiu Gheorghe
Data : 22 oct. 2009
Tipul lectiei : mixt
Scopul : dezvoltarea abilitatilor plastice / recunoasterea nuantelor calde de gradul I si II
Competente generale :
Insusirea de catre elevi a notiunii de gama cromatica calda si aplicarea acestora in compozitie, in vederea obtinerii unor expresivitati si efecte plastice
Dezvoltarea gindirii artistico-plastice, calitate specifica a gindirii creatoare prin arta plastica;
Dezvoltarea sensibilitatii si a gustului estetic ;
Competente vizate :
: intelegerea notiunii de gama cromatica calda al amestecurilor studiate (nuante binare de gradul I si II)
: recunoasterea culorilor calde de pe Cercul Cromatic si nuantele binare de gradul I si II;
: insusirea tehnicilor de obtinereal nuantelor calde prin amestec fizic pe paleta de lucru si direct pe suportul de lucru
: capacitatea de a evalua si autoevalua lucrarile urmarind criterii stabilite de evaluare sa raspunda la intrebari legate de acest subiect;
Obiectiv afectiv : dezvoltarea sensibilitatii artistice si valorilor estetice prin arta plastica
Metode didactice : conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, activitatea independenta
Mijloace de invatare : Manualul pentru clasa a V-a / Materiale didactice : **Reproduceri dupa diferite lucrari
Material special de lucru :
Bibliografie "Desen artistic si Educatie plastica", manual pentru clasa a V-a, Ed. All "Metodica predarii desenului la cls.V-X", de Al.Tohaneanu/ Pirnog,Ion -"Ghid metodic de educatie plastica", Ed. Compania 2007
| 
   Nr. crt  |  
   SECVENTA DIDACTICA  |  
    timp  |  
   UNITATILE ESENTIALE DE CONTINUT  |  
    STRATEGII DIDACTICE  |  
    ACTIVITATEA ELEVILOR  |  
    CV  |  
    MIJLOACE MATERIALE  |  
    OBSERVATII  | 
 
| 
    |  
   Moment organizatoric  |  
    |  
   -Pregatirea materialelor de lucru  |  
   conversatia  |  
   -se pregatesc pentru lectia de desen  |  
    |  
   -bloc de desen -pensule -creioane -pahar pentru apa -culori  |  
    | 
 
| 
    |  
   Captarea atentiei  |  
    |  
   -prezentarea unor material in care predomina nuantele calde de gradul I si II  |  
   conversatia  |  
   -urmaresc cu atentie  |  
    Ob. Af.  |  
    *imagini *albume de arta *manual de desen ,clasa a V-a  |  
   Profesorul apeleaza si la diferite inflexiuni ale vocii pentru a le capta atentia  | 
 
| 
    |  
   Reactualizarea continutului predate anterior  |  
    |  
   -reaminteste cu ajutorul elevilor tema anterioara si realizeaza legatura cu tema noua Nuante de gr. I si II: -Obtinere -Cercul lui Itten -Steaua culorilor Prezinta imagini din pictura romaneasca : N. Grigorescu, Stefan Luchian, Ion andreescu  |  
   Conversatia euristica Observatia directa  |  
   -raspund la intrebarile profesorului -" . culorile primare :R, G, A -" . propietati . " -" . amestecul dintre culorile primare in cantitati egale : R + G = O R + A = Vi G + A = Ve Nuantele binare de gradul II O +R = O roscat O +G = O galbui Ve+G +Ve galbui  |  
   C2 C3  |  
    |  
    | 
 
| 
    |  
   Anuntarea temei si a subiectului  |  
    |  
   -prezentarea temei si a subiectului  |  
   explicatia  |  
    |  
    |  
    |  
    | 
 
| 
    |  
   Desfasurarea lectiei  |  
    |  
   -prezentarea noilor continuturi -recunoasterea nuantelor binare de gradul I si II calde -Procedee si tehnici de obtinere prin amestec fizic pe paleta de lucru si direct pe suport -modalitati de obtinere a diferitelor efecte si expresivitati ale culorilor calde prin elementele de limbaj specific picturii (pata de culoare picturala, forma, punctual, linia) - se propune elevilor *se incepe lucrul de sus in jos, de ;la stanga la dreapta, mai intai fondurile si apoi prin suprapunerea grafica, celelalte elemente figurative din compozitie * se evita trecerea petelor de culoare deschise peste cele inchise *pata picturala se obtine prin amestecul spontan direct pe suportul de lucru a mai multor culori din gama celor calde obtinindu-se vibratii valorice cu efecte plastice deosebite *prin suprapunere grafica copiii vor realiza copaci, personaje, cladiri, frunzis, elemente specific genului plastic peisaj.  |  
   Explicatia Exemplul Conversatia Demonstratia Activitatea indepen- -denta -exercitiul -feed-back-ul Explicatia Demondtratia  |  
    -sunt atenti si urmaresc -realizeaza exercitiul de amestec amestec direct pe suportul de lucru sau pe paleta incercand sa obtina vibratii valorice prin pata picturala -formele vor fi colorate in compozitie prin suprapunere grafica pe fondul déjà obtinut care la randul sau este foarte vibrat prin tehnici de pata picturala -Realizeaza compozitia Formuleaza intrebari profesorului  |  
   C1 C2; C3; C1; C2; C3; C2; C1; C2; C3  |  
    |  
    -Se pot expune lucrari in care sa se observe amestecul fizic al culorilor  | 
 
| 
    |  
   Evaluarea lucrarilor  |  
   5min  |  
   -se apreciaza modul in care au lucrat elevii -elevii sunt solicitati sa comenteze trei lucrari -se fac precizari cu privire la continuarea exercitiului  |  
   Explicatia Observatia directa Conversatia euristica  |  
   -solicita explicatii suplimentare -comenteaza modul de realizare al compozitiilor plastic in care au fost folosite nuante calde si reci -analizeaza diferitele tipuri de reprezentare  |  
   C1 C1 C3 C4  |  
    |  
   Profesorul antreneaza elevii in autoevaluare  | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |