| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
Proiect de lectie
Clasa: a VI-a
Disciplina:Limba romana
Subiectul:Comunicarea prin dialog
Tipul lectiei:de recapitulare si sistematizare a cunostintelor si abilitatilor
Obiectiv fundamental:recapitularea si sistematizarea cunostintelor referitoare la notiunea de dialog;dezvoltarea cretivitatii si a potentialului de inteligente multiple
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa
Obiective operationale
01-sa creeze un dialog pornind de la o tema data;
02-sa deseneze copaci infloriti;
03-sa imite dansul fluturasilor
04-sa simuleze un dialog intre fluturasi;
05-sa rezolve impreuna cu grupa o sarcina specifica
Metode si procedee:conversatia,exercitiul,observarea,jocul
Mijloace de invatamant:plansa,fise de munca independentacaiete,jetoane cu imagini de primavara,telefoane,produse alimentare(neperisabile),ustensile medicale( jucarii).
Forme de organizare:frontala,individuala,pe echipe
| 
   Secventele lectiei  |  
   Ob. op.  |  
   Strategia didactica Emiterea si rezolvarea sarcinilor  |  
   Metode si procedee  |  
   Mijloace de invatamant  |  
   Forme de activitate  | 
 
| 
   I.Organizarea clasei  |  
    |  
   Stabilesc linistea si disciplina necesara unei bune desfasurari a lectiei  |  
   instructajul  |  
    |  
   fron- tala  | 
 
| 
   II.Reactualizarea cunostintelor  |  
    |  
   In timp ce voi verifica tema de casa, elevii vor rezolva sarcinile de pe fisa de munca independenta: (primavara,suflet,ne,bucurie,in, aduce livezi,inflorit,au,pomii,in Elevii vor fi solicitati sa citeasca propozitiile gasite  |  
    exercitiul converstia  |  
    fise de munca independenta  |  
    indi viduala si fron- tala  | 
 
| 
   III.Captarea atentiei se realizeaza printr-o activitate care stimuleaza inteligentele multiple in scopul de a creste motivatia elevilor  |  
    |  
   Voi prezenta o plansa elevilor.Pornind de la continutul ei,elevii,impartiti in grupe ce reprezinta diverse inteligente,vor realiza cerintele. 1.Inteligenta lingvistica: Construiti un text scurt dupa imaginea de pe plansa. 2.Inteligenta logico-matematica: Alcatuiti,oral,o problema folosind elemente din imagine 3.Inteligenta muzicala: Cantati un cantec despre primavara 4.Inteligenta spatial-vizuala: Desenati primavara in livada 5.Inteligenta corporal-kinestezica: Imitati dansul fluturasilor 6.Inteligenta interpersonala Simulati un dialog intre fluturasii din livada inflorita Elevii coopereaza pentru rezolvarea sarcinilor Vor prezenta in fata clasei modul de realizare a cerintelor Toti elevii vor fi solicitati sa participe la comunicare Voi face aprecieri asupra raspunsurilor date de elevi  |  
    exercitiul exercitiul  |  
    plansa  |  
    pe gru- pe in pe- rechi  | 
 
| 
   IV.Anuntarea subiectului si a obiectivelor  |  
    |  
   Astazi vom recapitula ceea ce am invatat despre dialog si vom construi dialoguri pornind de la mai multe teme  |  
   conversa- tia  |  
    |  
   fron- tala  | 
 
| 
   V.Dirijarea invatarii  |  
    |  
   Voi adresa elevilor urmatoarele intrebari: Ce este dialogul? Cate persoane pot participa la dialog? Cititi enuntul de pe fisa primita: Incercuieste cuvantul potrivit dintre cele doua cuvinte propuse: 
 (gesturi,formule) 
 persoana in timp ce vorbeste. 
 Elevii vor citi variantele corecte.  |  
   conversa- tia exercitiul  |  
    fisa de munca independenta  |  
   fron- tala Indi- vid.  | 
 
| 
   VI.Retentia  |  
    |  
   Propun elevilor dialoguri pe urmatoarele teme:"La magazinul alimentar",La medicul de familie","O convorbire telefonica"etc. Voi incuraja elevii sa participe la discutii.  |  
    conversa- tia  |  
    produse alimenta- re,telefoa-ne,usten-sile medicale  |  
    | 
 
| 
   VII.Evaluare  |  
    |  
   Ce greseli s-au strecurat in dialogurile auzite? De ce e important sa stim sa purtam un dialog? Ce reguli trebuie respectate in timpul dialogului? Voi face aprecieri asupra modului in care elevii au activat in cadrul lectiei  |  
   conversa-tia  |  
    |  
   Fron- tala  | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
| Documente similare:  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |