QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

de lectie Matematica Clasa: a IX-a - Sisteme simetrice



Colegiul Tehnic"Alexe Marin"

SLATINA

CATEDRA DE MATEMATICA


Proiect de lectie

Disciplina: Matematica

Data:

Clasa: a IX-a



Tema: Sisteme simetrice

Structuri de competente

Competente de cunoastere

identifica ideile esentiale ale textelor matematice;

descrie elementele necesare rezolvarii sistemelor simetrice

comunica scris si oral cu colegii de echipa;

analizeaza rezultatele teoretice si practice ale problemelor ivite in cadrul echipei de lucru;

Competente de executie

expune in limbaj matematic noutati referitoare la sistemele simetrice

Competente sociale

identifica surse de informatie in domeniul in care isi desfasoara activitatea;

lucreaza in echipa;

sustine in mod argumentat punctele de vedere personale;

are un comportament decent si civilizat;

da dovada de disciplina, spirit organizatoric, atentie si comportament civilizat;

dovedeste autocontrol si stapanire de sine;

Competente specifice

Pe baza cunostintelor ce vor fi tratate in cadrul lectiei, elevii trebuie si demonstreze ca au dobandit performantele preconizate explicite in urmatoarele competente specifice:

Competente de cunoastere:

definirea functiei de gradul al doilea

definirea elementelor si proprietatilor specifice functiei de gradul al doilea

definirea sistemelor simetrice.

Competente de executie:

intocmirea graficului functiei de gradul al doilea;

determinarea semnului functiei de gradul al doilea si interpretarea rezultatelor;

determinarea proprietatilor si elementelor specifice functiei de gradul al doilea

rezolvarea sistemelor de ecuatii dintre care cel putin una are gradul doi

Competente sociale:

cooperarea cu colegii;

Continut esentializat: Se realizeaza verificarea cunostintelor pe baza testului grila. Acest test contine intrebari ce vizeaza analiza si aplicarea cunostintelor dobandite in cadrul capitolului "Functia de gradul al doilea"

Nivelul initial al clasei: In aprecierea nivelului initial al clasei se tine seama de modul in care si-au asimilat cunostintele referitoare la lectiile anterioare.

Competente derivate: Pe baza cunostintelor ce vor fi tratate in cadrul lectiei, elevii trebuie sa demonstreze ca au dobandit performantele preconizate explicit in urmatoarele competente derivate:

CD7 Evaluarea si consolidarea cunostintelor dobandite despre functia de gradul al doilea si sisteme de ecuatii si aprofundarea eventualelor notiuni la care se observa ramaneri in urma;

CD8 Dezvoltarea capacitatii de sinteza a elevilor;

CD9 Evaluarea competentelor specifice si a strategiilor utilizate in scopul realizarii lor;

CD10 Reglarea si perfectionarea continua a metodologiei instruirii pe baza informatiilor obtinute in urma evaluarii.

Tipul de lectie: Lectia de verificare a cunostintelor si evaluare prin teste .

Metode si procedee:

explicatie;

conversatie;

descoperire independenta;

chestionare scrisa cu test grila;

observare independenta;

problematizare.

Mijloace de invatamant:

manual, caiet de notite;

test grila;

material bibliografic.

Forme si moduri de organizare: Individuala, frontala si diferentiala

Evaluare: Sumativa centrata pe competente, se realizeaza cu ajutorul testului grila.

Surse documentare, materiale auxiliare

Pentru elevi

C. Nastasescu, I.Chitescu, C. Nita, D.Mihalca - Matematica. Manual pentru clasa a IX-a, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2004; D. Dracea, L. Niculescu, D. Sacleman, M. Motateanu -Exercitii si probleme de matematica pentru clasa a IX-a, Ed. Cardinal, Craiova, 2004.

Pentru profesori

C. Nastasescu, I.Chitescu, C. Nita, D.Mihalca - Matematica. Manual pentru clasa a IX-a, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2004; D. Dracea, L. Niculescu, D. Sacleman, M. Motateanu -Exercitii si probleme de matematica pentru clasa a IX-a, Ed. Cardinal, Craiova, 2004

Evaluare. Recuperari. Evaluarea se face pe baza testului - grila. Se organizeaza, pentru elevii cu rezultate slabe, o ora de meditatie.

Activitati de pregatire pentru lectie (in afara orelor de curs)

Desfasurate de profesor

Stabileste competentele derivate;

Stabileste continutul de instruire corespunzator;

Alege resurse materiale necesare;

Confectioneaza materiale noi (fise, planse);

Selectioneaza instrumentele de evaluare;

Intocmeste fise de evaluare si de activitate independenta;

Stabileste matricea de specificatii precum si schema de notare;

Stabileste secventele lectiei, modul de lucru cu elevii, formele de organizare a instruirii;

Intocmeste proiectul de tehnologie didactica.

Desfasurate de elevi

Studiaza notitele;

Studiaza materialul bibliografic;

Aplica cunostintele insusite in rezolvarea temei.



Desfasurarea lectiei

Nr.

crt.

Secventele lectiei

Timp

(min)

Competente derivate

Metodica lectiei

Strategie

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode

Mijloace

Organizare


Organizarea clasei pentru lectie si captarea atentiei elevilor


Crearea unei stari psihologice favorabile desfasurarii lectiei







Formularea obiectivelor urmarite de testul de evaluare sumativa


Enuntarea competentelor derivate

Imparte testele de evaluare si grilele de raspuns, da indicatii referitoare la modul in care se completeaza

Primesc testele, isi reamintesc elementele esentiale pe care le-au avut de invatat in urma studierii acestei teme

Conversatie

Test evaluare grila de raspuns

Frontala


Verificarea prin testare a cunostintelor


CD7

CD8

CD9

CD10

Lasa elevii sa raspunda in scris la intrebarile formulate in testul de evaluare sumativa si asigura un climat de lucru corespunzator in clasa

Raspund la intrebarile din test folosind grila de raspuns

Chestionar scris. Problematizare. Observatie independenta descoperire independen-ta

Test de evaluare. Grila de raspuns

Individuala


Sistematizarea, recuperarea si dezvoltarea


Sistematiza-rea cunostintelor impuse de rezolvarea testului prin rezolvare directa

Indica elevilor raspunsurile corecte si criteriul de evaluare. Stabileste care sunt problemele cu care s-au confruntat majoritatea elevilor si lamureste prin discutii cu clasa

Participa la discutii si noteaza eventual prezicerile facute

Observatia

Aprecierea verbala

Conversatia

Explicatia

Cheia de rezolvare

Material bibliografic

Frontala si individuala


Concluzii, apreciere, realizare feed-back


Apreciere. Folosind criteriile valorice a atitudinilor si rezultatelor

Formularea concluziilor cu privire la activitatea desfasurata, la realizarea obiectivelor propuse si aprecierea nivelului clasei

Sunt consultati in legatura cu nota ce li se cuvine, cu problemele pe care le-au intampinat. Participa la discutii.

Observatii

Apreciere verbala

Conversatie

Caiet de notite

Material bibliografic

Test de evaluare

Frontala


Indicare temei pentru acasa


Consolidarea obiectivelor

Recomanda elevilor studierea materialului bibliografic, in special in legatura cu punctele din test in rezolvarea carora au intampinat greutati. Se indica sarcini diferite in functie de rezultatele obtinute de elevi:  celor care au raspuns corect la majoritatea intrebarilor li se cere sa formuleze si alte intrebari; celorlalti elevi li se recomanda sa incerce din nou rezolvarea testului, sa aprecieze si sa compare rezultatele

Noteaza in caiete recomandarile bibliografice si tema data spre rezolvare

Conversatie

Problematizare

Caiete

Material bibliografic

Frontala

Diferentiala



TEST DE VERIFICARE


Incercuiti litera corespunzatoare raspunsului corect: 

1. Graficul functiei f:R R, f(x)=x2+3x+2 este:   

a. o dreapta;

b. o parabola;

c. un segment de dreapta;

2. Functia f:R R, f(x)=x2-4x+3 are:

a. maxim;

b. minim;

3. Intervalul pe care functia f:R R , f(x)=-2x2+5x-3 este pozitiva este:

a. I=[1;];

b. I=[0;];

c. I=(;1]U[;+];

4. Varful parabolei asociate functiei f:R R, f(x)=x2-6x+5 are coordonatele:

a. V-4;3);

b. V(-3;4);

c. V(3;-4);

5. Sistemul este:

a. simetric

b. nu este simetric


6. Raspundeti prin adevarat sau fals:

Graficul functiei de gradul al doilea care are discriminantul 0 intersecteaza axa Ox in exact doua puncte.

7. Sistemul simetric are solutia:

a. (1;2) si (2;1)

b. (1;2);

c. (1;3) si (3;1);

8. Daca un sistem format dintr-o ecuatie de gradul I si una de gradul II are doua solutii atunci dreapta care este graficul primei ecuatii intersecteaza parabola asociata ecuatiei a doua in:

a. doua puncte distincte;

b. un singur punct;

c. nici un punct;

9. Rezolvati sistemul

10. Rezolvati sistemul


Se acorda 1 punct din oficiu.

Timp de lucru 40 minute.




Grila de raspuns



Nr. item

Raspuns corect

Punctaj


b



a



a



c



a



Adevarat



a



a



Solutie unica (2;2)



(1;9) si (9;1)



Se acorda un punct din oficiu.

Timp de lucru: 40 minute.







Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }