Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect didactic
Aviz:
Clasa: a VII-a B
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica - Geometrie
Unitatea de invatare: Recapitulare
Tema lectiei: Linii importante in triungi
Tipul lectiei: Comunicare de noi cunostinte
Competente specifice:
C1. Recunoasterea si descrierea unor figuri geometrice plane in configuratii date
C2. Recunoasterea si descrierea unor proprietati ale triunghiurilor in configuratii geometrice date
C3. Utilizarea unor concepte matematice in triunghiul isoscel, triunghiul echilateral sau in triunghiul dreptunghic
C4. Exprimarea caracteristicilor matematice ale triunghiurilor si ale liniilor importante in triunghi prin definitii, notatii si desen
Obiective operationale (la sfarsitul orei elevul va fi capabil sa):
O1. Sa cunoasca notiunile mediana, mediatoare, bisectoare, inaltime, linie mijlocie
O2. Sa cunoasca si sa aplice proprietatile liniilor importante in triunghi
O3. Sa prezinte verbal sau in scris, deosebirile dintre un desen si corpul(obiectul, situatia) pe care le sugereaza
Metode si procedee conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul, observatia, munca individuala, expunerea;
Resurse a) materiale: - manual alternativ clasa a VII-a, autori George Turcitu, Dan Mic, Nicolae Ghiciu- ed. Radical
- metodica predarii matematicii in gimnaziu;
- creta alba, colorata, instrumente pentru tabla, caiete de notite
b) umane: - clasa omogena cu cunostinte ce necesita consolidare
- activitati frontale, individuale;
c) timp: 0 min.
Desfasurarea lectiei
Secventele lectiei |
Comp. spec. |
Activitati de invatare |
Timp |
Metode |
Evaluare |
1. Moment organizatoric |
|
verificarea prezentei elevilor si notarea absentelor in catalog ; - verificarea tinutei elevilor si celor necesare desfasurarii orei; asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfasurare a orei; |
|
|
|
2. Captarea atentiei |
|
- verificarea temei elevilor prin sondaj, utilizand dialogul profesor-elev, elev-elev, prin confruntarea rezultatelor. In cazul in care apar diferente mari la rezultat se rezolva exercitiul la tabla; |
|
Activitate comuna |
Observare sistematica |
3. Reactualizarea cunostintelor |
C1 C2 |
Elevii vor raspunde la intrebarile: - Care sunt tipurile de triunghiuri invatate? - Care sunt liniile importante in triunghi invatate? - Care sunt proprietatile liniilor importante in triunghi invatate? |
|
Conversatia euristica |
Analiza raspunsurilor |
4. Informarea elevilor asupra lectiei noi |
|
In cadrul orei de astazi vom recapitula liniile importante in triunghi invatate precum si proprietatile lor. |
|
Explicatia |
|
5. Dirijarea invatarii |
C1 C2 C3 C4 |
Linii importante in triunghi Sa consideram un triunghi fixat ABC. 1. Mediana Definitie: Se numeste mediana a triunghiului ABC un segment care uneste un varf al Δ ABC cu mijlocul laturii opuse.Asadar exista trei mediane [AA'], [BB'], [CC']. Teorema: Cele trei mediane ale unui triunghi sunt concurente (adica trec prin acelasi punct). Punctul lor comun se numeste centrul de greutate (sau baricentrul) triunghiului (notat cu G). Punctul G este interior triunghiului ABC si este situat de fiecare mediana la o treime de baza si la doua treimi de varf. Observatie: Mediana imparte un triunghi in doua triunghiuri de arii egale (triunghiuri echivalente). 2. Bisectoarea Definitie: Se numeste bisectoare a triunghiului ABC o bisectoare a unuia din unghiurile Δ ABC. Asadar, exista trei bisectoare [AA' [BB' [CC'. Am notat cu A' punctul de intersectie al bisectoarei lui A cu latura [BC] etc. Teorema: Cele trei bisectoare ale unui triunghi sunt concurente. Punctul lor comun se numeste centrul cercului inscris in triunghi. 3. Mediatoarea Definitie: Se numeste mediatoare a triunghiului ABC o mediatoare a uneia din laturi. De exemplu, mediatoarea lui [BC] se numeste mediatoarea laturii [BC]. Teorema: Cele trei mediatoare ale unui triunghi sunt concurente. Punctul lor comun se numeste centrul cercului circumscris triunghiului. Remarca. Daca Δ ABC este dreptunghic in A, atunci centrul cercului circumscris Δ ABC coincide cu mijlocul ipotenuzei [BC]. 4. Inaltimea Definitie: Se numeste inaltime a unui triunghi o dreapta care trece printr-un varf al triunghiului si este perpendiculara pe latura opusa. Teorema: Cele trei inaltimi ale unui triunghi sunt concurente. Punctul lor comun se numeste ortocentrul triunghiului. 5. Linia mijlocie intr-un triunghi Definitie: Intr-un triunghi, segmentul determinat de mijloacele a doua laturi se numeste linie mijlocie. Deci, in Δ ABC [MN], [MP] si [NP] sunt linii mijlocii. Teorema: Segmentul care uneste mijloacele a doua laturi ale unui triunghi este paralel cu cea de a treia latura si are lungimea egala cu jumatate din lungimea acestei laturi. |
|
Explicatia Conversatia euristica |
Observare sistematica Analiza raspunsurilor |
6. Asigurarea feed-back-ului |
C3 C4 |
Elevii rezolva pe caiete, individual problema 2 / pag 103 din manual |
|
Munca independenta Conversatia euristica Exercitiul |
Aprecieri verbale Analiza raspunsurilor |
7. Retentia si transferul |
C1 |
Se face o scurta recapitulare a notiunilor dobandite. |
|
Conversatia |
Probe orale |
8. Tema pentru acasa |
|
Exercitiile 6, 7, 8, 9, 10 (Aplicatii) / pag. 103 din manual. |
|
Conversatia |
|
9. Aprecieri |
|
se apreciaza elevii ce s au evidentiat in timpul orei |
|
Conversatia |
Aprecieri verbale |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |