| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA SCOLARA:Liceul de arta "Dinu Lipatti"
DATA:26.12.2010
ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTELE NATURII
DISCIPLINA: Biologie
CLASA : a V -a
UNITATEA DE INVATARE: Functiile frunzei
TEMA : Fosinteza,Transpiratia si Respiratia
TIPUL LECTIEI: mixta-verificare si predare de noi cunostinte.
SCOPUL LECTIEI: explorarea de catre elevi a particulariatilor morfologice,anatomice si fiziologice ale frunzei,in vederea intelegerii conceptului de "Functiile frunzei"
COMPETENTE DE REFERINTA : 1.1,2.1,2.2,3.1,3.2,4.1,4.3
COMPETENTE OPERATIONALE:
-indicarea functiilor frunzei;
-indicarea factorilor care influienteaza functiile frunzei:
-intelegerea modului in care se realizeaza aceste functii;
-explicarea importantei functiilor frunzei.
STRATEGIA DIDACTICA:
RESURSE PROCEDURALE: conversatia,explicatia,observatia,povestirea.
RESURSE MATERIALE:manual,fisa de evaluare.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: individuala si pe grupe.
MODALITATI DE EVALUARE: proba orala,proba scrisa,observarea sistematica a elevilor.
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
BIBLIOGRAFIE: manualul de biologie pentru clasa a V-a,atlase botanice,internet
ETAPELE LECTIEI:
| 
   MOMENTUL LECTIEI  |  
   Timp  |  
   ACTIVITATEA PROFESORULUI  |  
   ACTIVITATEA ELEVULUI  |  
   RESURSE PROCEDURALE  |  
   RESURSE MATERIALE  |  
   ORGANIZAREA INSTRUIRII  |  
   Evaluare  | 
 
| 
   1.Moment organizatoric  |  
    |  
   -verificarea prezentei elevilor si a materialelor necesare  |  
    |  
   -conversatia  |  
    |  
   Frontala  |  
    | 
 
| 
   2.Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior  |  
    |  
   -prin intrebari adresate elevilor se verifica lectia precedenta "Frunza" -verificarea temei pentru acasa -recomandari privind corectarea unor erori si clarificarea unor notiuni,concepte  |  
   -raspund la intrebarile profesorului pe baza cunostintelor acumulate -elevii verifica daca au facut corect tema -elevii sunt atenti  |  
   -conversatia euristica -explicatia  |  
    -plansa  |  
   Frontala Individuala Frontal  |  
   Proba orala  | 
 
| 
   3.Anuntarea titlului lectiei noi si precizarea scopului lectiei si competentelor  |  
    |  
   -profesorul anunta tema noii lectii, scopul si competentele vizate  |  
   -elevii sunt atenti  |  
   -explicatia  |  
    |  
   frontal  |  
    | 
 
| 
   4.Comunicarea noilor cunostinte si dirijarea invatarii  |  
    |  
   -se scrie titlul lectiei pe tabla -cu ajutorul atlasului botanic si folosind manualul se observa functiile frunzei. -se descriu principalele functii ale frunzei si modul in care acestea se realizeaza. -se explica factorii care influienteaza aceste functii. -pe baza cunostintelor elevilor se stabileste importanta fotosintezei,respiratiei si transpiratiei.  |  
   -scriu in caiete -observa plansa din atlas si din manual -sunt atenti la explicatiile profesorului -noteaza in caiet -sunt atenti la explicatiile profesorului si noteaza in caiete -elevii noteaza -elevii emit pareri privind importanta functiilor frunzei  |  
    -observatia -conversatia euristica -explicatia -povestirea -conversatia euristica -explicatia -povestirea -conversatia euristica -observatia  |  
    -manual -manual -manual -manual -desen pe tabla  |  
   Frontala Individuala Individuala Frontala Individual si pe grupe Frontal Individuala  |  
   Oral Observarea sistematica a elevilor Tema de lucru in clasa  | 
 
| 
   5.Aprofundarea si generalizarea (fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului)  |  
    |  
   -se formuleaza concluzii privind importanta functiilor frunzei.  |  
   -elevii expun pareri  |  
   -conversatia  |  
   -manual  |  
   Individuala  |  
   -proba orala  | 
 
| 
   6.Transferul cunostintelor prin tema pentru acasa  |  
    |  
   -se anunta tema:pagina 47 exercitiile 1 si 2  |  
   -elevii noteaza tema  |  
   -explicatia  |  
   -manual  |  
   -individula  |  
    | 
 
| 
   7.Incheierea activitatii-aprecierea calitatii activitatii si notarea elevilor  |  
    |  
   -se apreciaza calitatea activitatii ,se noteaza elevii si se motiveaza notele  |  
   -elevii sunt atenti  |  
   -conversatia  |  
    |  
   -individula si frontal  |  
    | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |