Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant: Scoala Nr. 2 Matca
Clasa a III-a B
Data: 3 decembrie 2007
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Tara
Subiectul: Tara mea - Andrei Ciurunga
Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte
Obiective de referinta:
3.1. Sa identifice elemente de baza ale organizarii textului literar/ nonliterar;
3.4. Sa citeasca in mod corect un text necunoscut;
Obiective operationale:
O1: sa citeasca corect, constient si expresiv poezia ,,Tara mea", de Andrei Ciurunga;
O2: sa identifice sensul cuvintelor noi din text: crestet, smarald, poala, belsug;
O3: sa explice folosirea semnelor de punctuatie din textul poeziei;
O4: sa alcatuiasca enunturi cu cuvinte din text;
O5: sa identifice cuvinte-cheie din poezie;
Elemente de strategie didactica:
v Resurse procedurale: explicatia, exercitiul, conversatia euristica, observatia, problematizarea, munca independenta;
v Resurse materiale: video - proiector, fise de lucru, plastilina;
v Forme de organizare: frontal, individual;
Durata: 45 minute
Bibliografie:
v Barbu, Marian (coord.), Metodica predarii limbii si literaturii romane la invatamantul primar, Craiova, Editura Ghe. Alexandru, 2003;
v Nuta, Silvia, Metodica predarii limbii romane in clasele primare, Bucuresti, Editura Aramis, 2002;
***Curriculum National- Programa scolara pentru clasa a III-a, 2005-2006;
*** www.didactic.ro
Nr. crt. |
Secventele instruirii |
Ob. Op. |
Continutul informational si demersul didactic |
Elemente de strategie didactica |
Evaluare |
|||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Material didactic |
Forme de organizare |
||||
|
Moment organizatoric 1' |
|
Stabileste ordinea si pregateste materialele necesare pentru lectie . |
Se pregatesc pentru ora de limba si literatura romana |
conversatia |
|
frontal |
|
|
Verificarea temei 3' |
|
- Ce-ati avut de scris pentru astazi? Verifica tema oral. - Ce-ati avut de invatat pentru astazi ? Propune elevilor sa participe la un mic concurs ,,Cel mai bun recitator Se va aprecia prestatia elevilor cu toata clasa. |
-,,exercitiul nr.2, de la pagina 41". Citesc tema. ,de memorat poezia ,,Patria noastra Primii doi elevi care se anunta vor participa la concurs, dupa ce vor extrage cate un biletel care sa stabileasca strofa pe care o va recita. Castigatorul va fi aplaudat de toata clasa. |
conversatia |
|
frontal si individual |
Aprecieri verbale |
|
Verificarea cunostintelor anterioare |
O1 |
Adreseaza intrebari prin care realizeaza verificarea cunostintelor anterioare: -Ce este poezia? -Cum se scrie primul cuvant al fiecarui vers? -Din ce este alcatuita o strofa? -Cate strofe are poezia pe care am invatat-o? -Cate versuri are fiecare strofa? -Ce semnificatie are patria pentru poet? - In a doua strofa , poetul infatiseaza Care este menirea voastra? -Ce sentimente aveti fata de tara? |
Raspund intrebarilor adresate. -,,text in versuri". -,,cu litera initiala mare si cu alineat." -,,din versuri." -,,..doua strofe." versuri." -,,..pamantul celor ce se iubesc frateste, a celor ce vorbesc romaneste, a celor ce se respecta." -,,sa pazim limba si legea., sa aparam tara chiar cu pretul vietii." -,,..de dragoste, respect, admiratie." |
problematizarea conversatia |
flip-chart, plansa cu rebus, marker negru si rosu |
frontal si individual |
Aprecieri verbale |
|
Captarea atentiei |
|
Imparte elevilor niste plastilina si cere acestora sa reprezinte ce inseamna tara pentru ei. Propune elevilor sa vizioneze cateva imagini din Romania, la video-proiector. |
Modeleaza si spun ce inseamna tara pentru ei, argumentand. Privesc cu atentie locuri de mare frumusete din Romania. |
|
|
|
|
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
-Astazi vom face cunostinta cu o noua poezie care infatiseaza frumusetile patriei noastre - ,,Tara mea", de Andrei Ciurunga. Vom vedea o alta structura a poeziei, vom invata cuvinte noi, vom alcatui enunturi cu acestea, vom explica folosirea semnelor de punctuatie. Scrie titlul lectiei pe tabla. |
Asculta. Scriu data si titlul lectiei pe caiete. |
|
|
frontal si individual |
|
|
Dirijarea invatarii |
O3 O4 O5 O5 O1 O3 |
Citeste lectia model. Numeste elevi care sa citeasca poezia integral/ pe strofe. -Ce ne prezinta autorul in poezie? -Care sunt aceste bogatii? Numeste elevi care sa citeasca poezia selectiv : -Cititi
versurile in care se prezinta cea mai inalta forma de
relief din -Ce se spune despre munti ? -Cititi strofa in care se prezinta dealurile si sesurile ! Cere elevilor sa explice sensul cuvintelor: crestet, poale, smarald, apoi sa le introduca in enunturi. Scrie enunturi cu cuvintele noi din text pe tabla. -Ce semne de punctuatie s-au folosit in prima strofa ? -Ce prezinta poetul in a doua strofa ? Cere elevilor sa explice sensul cuvantului belsug, apoi sa-l introduca in enunturi. Ce infatiseaza ultima strofa ? Concluzioneaza ca tara noastra cuprinde toate formele de relief, respectiv muntii, dealurile si campiile si ca putine sunt tarile ce se bucura de aceste privilegii. Imparte elevilor cate un cadran pe care trebuie sa-l completeze (vezi Anexa nr.1). |
Asculta si urmaresc pe carte. -,,frumusetile si bogatiile patriei, formele de relief." -,,relieful variat, dealurile incarcate de rod, campii cu lanuri de grau." Citesc selectiv. -,,ca au crestetul de nea si poale de smarald, ca sunt ca niste regi Explica sensul cuvintelor cerute, apoi alcatuiesc enunturi cu ele. Copiaza enunturile scrise pe tabla. Enumera semnele de punctuatie intalnite in poezie si explica folosirea lor. ,,dealurile cu struguri aurii si sesurile cu lanuri de grau, asemanate cu niste mari." Explica sensul cuvantului cerut, il introduc in enunturi si scriu unul dintre acestea pe caiet. -,,marea cu valuri jucause". Asculta. Primesc cadranele si rezolva sarcinile cuprinse. |
exercitiul conversatia exercitiul explicatia problematizarea observatia exercitiul problematizarea exercitiul |
flip-chart, plansa cu exercitiul propus |
frontal si individual frontal si individual individual frontal si individual |
Aprecieri verbale Observarea sistematica a comporta- mentului elevilor Aprecieri verbale observarea sistematica a comporta- mentului elevilor |
|
Asigurarea retentiei si transferului |
|
- Cum se numeste poezia despre care am discutat astazi ? -Care sunt bogatiile si frumusetile tarii ? Face aprecieri verbale asupra participarii elevilor la lectie si ii evidentiaza pe cei care au raspuns corect pe parcursul acesteia. |
Raspund oral la intrebarile adresate. Asculta cu atentie. |
conversatia |
|
frontal si individual |
aprecieri verbale |
|
Activitate in completare |
|
Propun elevilor sa asculte un fragment literar ce infatiseaza frumusetile Romaniei. |
Asculta cu atentie. |
|
,,Romania pitoreasca", Al. Vlahuta |
|
|
Ce auzim in poezie? |
Ce vedem? |
Cuvinte - cheie |
Alt titlu |
Ce auzim in poezie? |
Ce vedem? |
Cuvinte - cheie |
Alt titlu |
Ce auzim in poezie? |
Ce vedem? |
Cuvinte cheie |
Alt titlu |
Ce auzim in poezie? |
Ce vedem? |
Cuvinte cheie |
Alt titlu |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |