Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
DOMENIUL DE CUNOASTERE: Educatie pentru stiinta
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoasterea mediului
FORMA DE REALIZARE: convorbire
TIPUL ACTIVITATII: verificare si consolidare
TEMA ACTIVITATII: PRIMAVARA
SCOPUL ACTIVITATII:
- verificarea si consolidarea cunostintelor insusite despre anotimpul primavara pe baza reprezentarilor formate in urma activitatilor desfasurate anterior;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul activitatii toti copiii trebuie:
a)cognitive:
sa identifice aspectele caracteristice anotimpului;
sa ilustreze elemente caracteristice anotimpului primavara
sa gaseasca casuta corespunzatoare piesei alese;
sa stabileasca legaturi intre aspectele prezentate si tema propriu-zisa;
sa aplice cunostintele invatate;
b)afective:
- sa participle cu interes la activitate;
- sa doreasca sa fie apreciati;
- sa colaboreze cu colegii de grup;
- sa accepte puncte de vedere ale altor colegi;
c) psihomotorii:
- sa manuiasca cu indemanare materialele primite;
- sa execute corect sarcina primita;
METODE SI PROCEDEE:
explicatia;
conversatia;
problematizarea;
analiza;
tehnica lotus;
ghicitori;
lucrul in grup;
descrierea;
MATERIAL DIDACTIC: imagini de primavara, foarfeca, lipici. carioca,
8 flori de nufar mici si o floare mare, jetoane cu imagini specifice primaverii; jetoane cu insecte; imagini din cantece si poezii;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii- Bucuresti 2005;
Metode interactive de grup - ghid metodic, Editura Arves
DURATA: 35 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
1. Momentul organizatoric |
Material didactic. |
Se asigura conditiile optime pentru realizarea activitatii ( aerisirea salii de grupa, aranjarea mobilierului). Se realizeaza introducerea organizata a copiilor in sala de grupa. Educatoarea va avea pregatita diagrama Lotus . |
-observarea comportamentului copiilor; |
2. Captarea atentiei |
Ghicitoare |
Educatoarea cere dezlegarea urmatoarei ghicitori: "cand zapada se topeste, ghiocelul se iveste, iar paraiele umflate curg la vale inspumate. Vreau sa-mi spuneti negresit, Ce anotimp a sosit? |
-analiza raspunsurilor; -observarea comportamentului copiilor; |
3. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Tema activitatii Obiectivele invatarii |
- prezentarea temei; -enuntarea obiectivelor; -motivarea invatarii; Educatoarea: "Astazi vreau sa-mi aratati Daca stiti sa recitati. Poate stiti sa socotiti; Puteti sa ne povestiti; Vrem ca sa ne desenati; Unii- chiar sa ne cantati. Bine, toti sa va ganditi Sa ne spuneti tot ce stiti Despre mandra primavara Care a sosit in tara." |
- stimularea verbala |
5. Dirijarea invatarii a) alcatuirea grupurulor de lucru b) comunicarea sarcinii de lucru c) activitatea in grup d) prezentarea muncii in grup |
Sarcina didactica Ghicitori Intrebari Descrieri Organizarea copiilor in grupuri |
Se prezinta diagrama principala Se aleg opt copii care primesc imagini cu subtemele alese de educatoare in urma raspunsului la ghicitori sau versuri. 1.. Care flori de primavara Infloresc la noi in tara? Hai alegeti cate-o floare, Va grupati dupa culoare, Ascultati si va ganditi Si raspundeti toti ce stiti. Noi, concursul sa-l pornim Toti bine sa ne simtim. Sa raspundeti toti corect Sa va prind buline-n piept 2. Uita-te atent la soare Spune cate raze are? Si ce forma, ce culoare Are pe cer mandrul soare 3. Cine oare-nmugureste Cand vremea se incalzeste, Infrunzeste, infloreste Si miresme raspandeste? Cauta si-i aranjeaza Si pe tablou ii asaza! 4. Care oaspeti iar sosesc Si pe bolta se rotesc Cautand cuibu-ndragit Ce-n toamna l-au parasit? Cautati si aratati Si-n tablou ii aplicati! 5.Cate gaze socotesti Primavara ca gasesti? 6. In gradina cresc, vitamine iti ofera si legume se numesc. 7. Cine stie-o poezie Despre flori, despre campie, Despre pomi, sau despre soare, Despre pasari calatoare? 8. Cantatii cu toti-n cor Cantece de primavara Ca fluturi si pasarele Iar zboara pe afara! - fiecare copil isi alege inca doi copii cu care va lucra in etapele urmatoare. -fiecare grup trebuie sa completeze diagrama primita pentru subtema aleasa. -Educatoarea ii indruma si ii ajuta acolo unde este necesar. Membrii grupului colaboreaza si aleg elementele potrivite pentru completarea diagramelor. -Cu totii sa reusiti Ati privit si-analizat V-ati gandit , v-ati consultat Insa timpul a expirat Si-a sosit vremea la solutii de explicat! Liderul grupului prezinta diagrama realizata impreuna cu ceilalti membrii. |
-analiza raspunsurilor copiilor; - observarea comportamentului copiilor. - analiza produselor grupului |
6.Realizarea feed-back-ului |
Valorificarea educativa a continutului . |
Jurnalul grafic: Fiecare grup are de realizat un jurnal grafic pe baza celor prezentate |
-analiza produselor grupului; |
7.Incheierea organizata a activitatii |
Aprecierea modului cum au rezolvat sarcina de lucru. |
-reluarea obiectivelor; -aprecieri stimulative asupra rezultatelor obtinute si a modului de colaborare |
-apreciere verbala -observarea comportamentului |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |