Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
TEMA: ,,Parada povestilor''
TIPUL ACTIVITATII : reactualizare si consolidare de cunostinte
OBIECTIV FUNDAMENTAL : verificarea insusirii continutului unor povesti invatate ;
stimularea expresivitatii limbajului prin utilizarea unor expresii artstice din
textele literare ; cultivarea interesului pentru creatiile literare in proza
OBIECTIVE OPERATIONALE :
a)cognitiv-informative :
-sa denumeasca povestile prezentate;
- sa identifice personajele pozitive si negative, sa stabileasca trasaturile de
caracter ale acestora
-sa redea corect, coerent si expresiv actiuni savarsite de acestia;
-sa utilizeze cuvinte si expresii literare specifice textului
b)afective :
-sa inteleaga mesajul afectiv al fiecarei povestiri
- sa participe afectiv la activitate
- sa prezinte afectivitate fata de personajele pozitive
c) psiho-motorii :
-sa aleaga jetoane reprezentative conform cerintei in ordinea solitata si sa le
aseze pe panou
-sa realizele sarcina didactica de pe fisa de lucru
STRATEGIE DIDACTICA :
a)metode si procedee didactice :conversatia ; explicatia ; observatia ; expunerea ;
brainstormingul ; problematizarea ; exercitiul ; ciorchinele ;
diagrama Venn
b)mijloace didactice : planse cu momente din povesti; panou ; ecusoane ; cosulete cu siluete (personaje din povesti) ; fise individuale; carioci ; stimulente
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
-Metode interactive de grup- ghid metodic, Ed. Arves
-Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii- Buc. 2005
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUARE |
I.MOMENT ORGANIZATORIC |
Se pregateste materialului didactic necesar activitatii. Se aranjeaza masutele si scaunelele sub forma de careu deschis. |
Conversatia Explicatia |
|
II.CAPTAREA ATENTIEI |
Captarea atentiei se realizeaza printr-o scurta convorbire despre povestile invatate : ,,Ce povesti stiti ?' ,,Care este povestea voastra preferata ? Ce eroi ai acestor povesti indragiti cel mai mult ?' ,,De ce ?'' |
Conversatia |
Evaluare formativa |
III. ANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
,,Astazi ne vom juca jocul ,,Parada povestilor'' in care fiecare ne va arata cat de mult ii plac povestile, cat stie de bine actiunea acestora si ce personaje prefera. '' |
Explicatia |
|
IV. DESFASURAREA ACTIVITATII |
a) Explicarea si demonstrarea jocului Copiii se impart in 4 echipe. Fiecare echipa va trebui sa recunoasca cate o poveste de pe planse, sa indice personajele pozitive si negative si insusirile acestora.ei vor primi ecusoane cu personajul din povestea echipei. b) Joc de proba Se executa un joc de proba pentru a vedea daca copiii au inteles cerintele c) Variante de joc VARIANTA I Se solicita copiilor sa aleaga cate o plansa reprezentand o scena dintr-o poveste(,,Puf- Alb si Puf- Gri'', Fata babei si fata mosneagului'', ,,Cenusareasa'', ,,Ciubotelele ogarului''), sa identifice personajul pozitiv si negativ din aceste povesti( pozitive :Puf-Alb, fata babei, Cenusareasa, iepurasul ; negative : Puf- Gri, fata babei, mama vitrega si cele 3 surori, ogarul) si insusiri ale acestora(pozitive : modest, intelept, harnic, cinstit, ascultator, cuminte' negative : mincinos, neascultator, lenes, lacom, ingamfat, laudaros). Li se cere copiilor sa aseze pe panou jetoanele reprezentand personajele pozitve si negative din cele 4 povesti iar educatoarea scrie insusirile corespunzatoare fiecarui personaj. VARIANTAII Se deseneaza pe panou doua cercuri care se intersecteaza. In primul cerc se solicita copiilor sa aseze personajele din povestea Scufita- Rosie iar in cel de-al doilea personajele din povestea Alba- ca- Zapada . In intersectia celor doua cercuri se aseaza personajele comune celor doua povesti (vanatorul) si locul de desfasurare al actiunii (padurea). Se subliniaza numarul mare de personaje pozitive si numarul mic de personaje negative din povesti, evidentiindu-se castigul binelui asupra raului. VARIANTA III Li se va citi copiilor povestea ,,Scufita -Rosie'', inserandu-se greseli in desfasurarea actiunii. Copiii trebuie sa gaseasca greselile strecurate in continutul povestii si sa gaseasca alt final imaginat de ei. d) complicarea jocului Li se citesc copiilor fragmente din povesti, ei trebuind sa recunoasca din ce poveste face parte textul. |
Explicatia Demonstratia Exercitiul Observatia Conversatia Brainstorming Ciorchinele Diagrama Venn Conversatia Expunerea Problemati Zarea |
Evaluare formativa continua Evaluare actional- practica Evaluare formativa Evaluare formativ- continua prin comparare cu obiectivele operationale |
V. EVALUAREA |
Se distribuie copiilor fise de lucru si se explica sarcinile : sa incercuiasca personajului principal, sa alcatuiasca o propozitie despre acesta si sa reprezinte grafic propozitia si cuvintele. |
Exercitiul |
|
VI. INCHEIEREA ACTIVITATII |
Se apreciaza participarea copiilor la activitate, se distribuie stimulentele si se expun fisele individuale ale copiilor. |
Conversatia |
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |