Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
GRUPA : mijlocie
TEMA : Cand, cum si de ce se intampla?
SUBIECTUL ACTIVITATII: Crizanteme
MIJLOC DE REALIZARE: pictura
OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul activitatii copilul va fi capabil:
-sa redea conturul si forma unei flori folosind elementele limbajului plastic: liniile, cercul, punctul obtinand alcatuirea unei crizanteme cu efecte plastice estetice;
-sa finalizeze lucrarea;
-sa-si aprecieze lucrarea personala si a altor copii;
-sa pastreze o pozitie corecta in timpul lucrului.
STRATEGIA DIDACTICA :
a ) Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, expunerea
b ) Mijloace de invatamant: suporturi de lucru, pensule, acuarele, apa, servetele, PPT prezentare, calculator.
c) Organizarea copiilor: frontal, individual, grup mic.
DESFASURAREA ACTIVITATII:
ETAPELE ACTIVITATII Captarea atentiei Reactualizarea cunostintelor ancora Prezentarea temei si a obiectivelor Obtinerea performantelor: Evaluarea Incheierea activitatii |
CONTINUTUL ACTIVITATII In centrul Coltul casei, copiii gasesc o papusa cu coronita crizantema pe cap. Se incita copiii la o discutie asupra aspectului acesteia: Cine credeti ca a impodobit-o? De ce are in coronita numai florea de crizantema? colorate o piramida a crizantemelor pe 5 nivele numerotate de la 1-5 care asteapta lucrarile copiilor. Copiii sunt centrati in zona alfabetizarii Folosind tabloul pictat "Crizanteme" se discuta despre efectele folosite de pictor in redarea florilor: culorile, modul de asezare in buchet, aspectul petalelor si liniile folosite, frunzele, etc.. Se discuta despre frumusetea acestor flori si a modurilor lor de folosire. La calculator copiii vor viziona PPT: "Sarbatoarea crizantemelor" Se anunta copiii ca vom picta crizanteme pe care le vom folosi pentru decorarea salii de serbare "Ramas bun, frumoasa toamna" ce urmeaza sa o sustinem vineri . Ne deplasam in zona de invatare unde mesele sunt organizate pe doua grupuri. Copiii de 3-4 ani lucreaza individual. Se acorda indrumarile si sprijinul necesar pentru a pastra un ritm normal de lucru al copiilor. Copiii de 5 ani lucreaza in grup, folosind tehnica amprentarii palmelor pentru obtinerea unor crizanteme pe suportul -afis al serbarii. Se lucreaza pe fond muzical. Se va face evaluarea impreuna cu copiii, acestia analizand si selectand lucrarile copiilor de 3 ani. Se realizeaza piramida dupa optiunile motivate ale copiilor cu precizarea cifrei nivelului din piramida 1, 2, 3, 4, 5. Afisul realizat de copiii de 5 ani va fi comentat de catre copii: culorile, ale carui copil sunt palmele , despre efectul vizual obtinut cu culorile folosite. Vom fotografia micii artistii. Se fac aprecieri asupra comportamentelor copiilor, si se recompenseaza copiii cu crizanteme pentru o coronita ce o vom realiza a doua zi la centrul Arte -lucrul manual. |
STRATEGII DIDACTICE Papusi Coronite din crizanteme naturale Discutia Observarea spontana Discutia Tablou pictat in culori de ulei; CD PPT si calculator -Coli, apa, acuarele, pensule -Tratarea diferentiata a org.copiilor si a sarcinilor: individual ; in grup mic |
EVALUAREA Observarea comportamentelor si aprecierea lor: -participa in calitate de vorbitor si auditor la activitatea de grup -participa la activitatea grupului; -percep activ o creatie plastica cu tema crizanteme -Recunosc partile componente din alcatuirea florii, categoriile de linii, culorile, numarul florilor in buchet. - utilizeaza adecvat materialele: pensula, acuarela; -foloseste culorile toamnei, liniile , punctul, linia ondulata;amprenta palmelor -compune lucrarea plastica cu sprijin/fara sprijin -Exprima impresii estetice in cuvintele sale |
Coronite crizanteme, o urmatoare activitate de interes pentru copii.
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |