| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DIDACTIC
Limba si literatura romana
CLASA: a VI-a B
OBIECTUL: Limba romana
UNITATEA DE INVATARE: Opera epica. Naratiunea la persoana I.
ELEMENTE DE CONTINUT: Amintiri din copilarie, de Ion Creanga
TIPUL DE LECTIE: de receptare a unui text epic
COMPETENTE GENERALE, SOCIALE SI CIVICE: Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse
Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise,
in diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
COMPETENTE SPECIFICE: diferentierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu in cadrul textului citit
- identificarea modurilor de expunere intr-un text epic
- alcatuirea rezumatului unui text literar
- utilizarea unui lexic diversificat, recurgand la categoriile semantice studiate si la mijloacele de imbogatire a
vocabularului, pentru exprimarea nuantata
OBIECTIVELE OPERATIONALE:
COGNITIVE:
OC1: sa incadreze textul in gen si specie;
OC2: sa povesteasca actiunea urmarind momentele subiectului;
OC3: sa identifice personajele principale si pe cele secundare;
OC4: sa identifice trasaturile fizice si morale ale personajului principal;
OC5: sa precizeze modurile de expunere folosite;
OC6: sa imagineze alte situatii originale care sa-l aiba ca protagonist pe Nica.
AFECTIVE:
OA1: vor participa cu atentie si interes la lectie;
OA2: vor selecta pasaje care i-au impresionat, motivand alegerea facuta.
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE: ciorchinele, metoda palariilor ganditoare, lucrul cu manualul si cu fisele de lectura, conversatia euristica, lectura selectiva, problematizarea, exercitiul, observatia organizata;
FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe;
MIJLOACE DE INVATAMANT: textul-suport, manuale, fise de lucru (pentru activitatea individuala si pentru activitatea pe grupe).
RESURSE:
a) metodice:
- Constantin Parfene, Aspecte teoretice si experimentale in studiul literaturii in scoala, Editura Universitatii " Al. I. Cuza", Iasi, 2002;
- Ioan Danila, Literatura romana in teme, texte si pre-texte, Editura "Egal", Bacau, 2002;
b) didactice:
Limba romana, manual pentru clasa a VI-a, Editura ALL Educational, Bucuresti, 1998;
c) stiintifice:
- *** Dictionarul explicativ al limbii romane, editia a II-a, Bucuresti, Editura Academiei, 1998
d) pedagogice:
- Constantin Cucos, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice, Iasi, POLIROM, 1998
- I. Cerghit, T. Radu, Didactica - manual pentru clasa a X-a, Bucuresti, E.D.P., 1996
e) oficiale:
- M.E.C., Invatarea activa, Bucuresti, 2001
- Curriculum National. Programe scolare pentru clasele a V-a - a VIII-a. Aria curriculara limba si comunicare, Bucuresti, 2009
TEMPORALE
50 minute
UMANE
22 de elevi
clasa de nivel mediu
SCENARIUL DIDACTIC
| 
   NR. CRT  |  
   ETAPELE LECTIEI  |  
   OBIECTIVE OPERATIONALE  |  
   UNITATI DE CONTINUT ACTIVITATEA PROFESORULUI SI A ELEVILOR  |  
   METODE  |  
   MIJLOACE  |  
   FORME DE ORGANIZARE  |  
   EVALUARE  | 
 
| 
    |  
    MOMENT ORGANIZATORIC  |  
    |  
    Asigurarea conditiilor necesare desfasurarii lectiei ( liniste in clasa, distribuirea fiselor de lucru si a celor de evaluare, pregatirea materialului didactic, gruparea bancilor pentru activitatea pe echipe)  |  
    conversatia  |  
    |  
    frontala  |  
    | 
 
| 
    I  |  
    CAPTAREA ATENTIEI  |  
    OA1  |  
    Profesorul citeste elevilor o serie de citate, solicitandu-le sa descopere ce au in comun acestea. Raspuns: apartin aceleiasi opere literare (Amintiri din copilarie, de Ion Creanga). De asemenea, se prezinta o scurta dramatizare, realizindu-se astfel trecerea la continutul propriu-zis al lectiei.  |  
    conversatia invatare prin dramatizare  |  
    citate  |  
    frontala  |  
    -observarea comporta-mentelor elevilor  | 
 
| 
    II  |  
    ENUNTAREA OBIECTIVELOR  |  
    OA1  |  
    Se comunica elevilor, in limbaj accesibilizat, obiectivele cognitive enuntate mai sus.  |  
    conversatia  |  
    |  
    frontala  |  
    | 
 
| 
    III  |  
    ACTUALIZAREA CUNOSTITELOR  |  
    OC1  |  
    Se verifica (din punct de vedere cantitativ si calitativ) tema pentru acasa. Se foloseste metoda ciorchinelui, reactualizandu-se astfel cunostinte referitoare la opera epica.  |  
    conversatia ciorchinele  |  
    manualul  |  
    frontala  |  
    -evaluare initiala  | 
 
| 
    IV V  |  
    PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII  |  
    OA1 OC2 OC3  |  
    Elevii sunt impartiti in 6 grupe: grupa palariilor albe, verzi, albastre, rosii, negre si a celor galbene. Fiecare grupa va avea de rezolvat cate o sarcina. Grupa palariilor albe: Sa prezinte pe scurt actiunea fragmentului; Grupa palariilor galbene: Sa justifice comportamentul lui Nica. Grupa palariilor rosii: Sa-si imagineze ca sunt personajul principal, alcatuind un monolog in care sa prezinte faptele din punctul de vedere al lui Nica; Grupa palariilor albastre: Sa alcatuiasca portretul lui Nica; Grupa palariilor negre: Sa scoata in relief greselile facute de Nica, precizand faptele pe care le dezaproba; Grupa palariilor verzi: Sa-si imagineze alte doua situatii posibile in iarmaroc.  |  
    lectura explicativa lucrul cu manualul palariile ganditoare  |  
    fise de lectura manualul -Flip chart -fise de lucru  |  
    frontala pe grupe  |  
    -analiza raspunsuri-lor elevilor  | 
 
| 
    VI  |  
    OBTINEREA PERFORMANTEI  |  
    OC4 OA2  |  
    Cate un membru din fiecare echipa prezinta ceea ce au realizat. Fiecare material este afisat pe un flanelograf.  |  
    conversatia  |  
    Flanelo-graf  |  
    frontala  |  
    -evaluare finala  | 
 
| 
    VII  |  
    FEEDBACKUL  |  
    OC5 OA1  |  
    Se fac trimiteri la obiectivele propuse, verificandu-se masura in care acestea au fost realizate.  |  
    proble-matizarea  |  
    |  
    frontala  |  
    -observarea comporta-mentelor elevilor  | 
 
| 
    VIII  |  
    EVALUAREA PERFORMANTEI  |  
    OC6 OA1  |  
    Elevii sunt solicitati sa imagineze un cvintet pentru a sintetiza mesajul intregului text: in 5 versuri se sintetizeaza un continut de idei al unui text (se poate adauga si un desen). Un cvintet contine: un cuvant-cheie (versul 1) referitor la discutie (de obicei, un substantiv); 2 cuvinte (adjective) care descriu subiectul (versul 2); 3 cuvinte (versul 3) care exprima o actiune (verbe la modul gerunziu); 4 cuvinte care exprima sentimentele fata de subiect (versul 4); un cuvant-sinteza (versul 5).  |  
    proble-matizarea cvintetul  |  
    manualul - fisa de lectura  |  
    individuala  |  
    -evaluare finala  | 
 
| 
    IX  |  
    RETENTIA  |  
    |  
    Se fac aprecieri generale si individule asupra activitatii desfasurate.  |  
    conversatia  |  
    |  
    frontala  |  
    -notare  | 
 
| 
    X  |  
    TRANSFERUL  |  
    |  
   Tema pentru acasa: de realizat rezumatul fragmentului discutat.  |  
    |  
    |  
    |  
    | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre:
               
			  proiect didactic limba romana palariile ganditoare, a sasea proiect didactic amintiri din copilarie, Amintiri din copilarieproiect didactic2Cclasa VI, amintiri din copilarie momentele subiectului manual clasa a VI a, momentele subiectului fragmentului amintiri din copilarie  din manualul de clasa a6a,             | 
        
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |